Dortmund albo nic. Hummels wkrótce skończy z piłką?

19.03.2024

W wieku 35 lat i po rozegraniu w Dortmundzie około 500 spotkań Mats Hummels postanowił ukierunkować swoje myśli w stronę tego, co planuje w najbliższych miesiącach. Coraz bardziej jednak zanosi się, że po sezonie mistrz świata z 2014 roku skończy z piłką. 

Hummels wkrótce skończy z piłką?

35-letni niemiecki defensor znajduje się w podobnym momencie kariery, co inny wielki obrońca – Sergio Ramos. W ostatnich miesiącach gra bardzo w kratkę. Na mocy braku postępu w sprawie nowej umowy Hummels zdecydował – albo zostaje w Dortmundzie, albo kończy karierę. Wygląda jednak na to, że dojdzie do tej drugiej opcji. Klub z Nadrenii Północnej-Westfalii nie zaproponował póki co przedłużenia umowy. Takie informacje przekazuje „BILD”.

Sam piłkarz jest podobno bardzo świadomy tego, że zaczyna powoli odczuwać te negatywne skutki długiej kariery na profesjonalnym poziomie i chce skończyć ją na swoich zasadach, gdy jeszcze jest w stanie pokazać wysokie umiejętności i nie rozmienia się na drobne, popełniając błędy. Nie chce, by tak zapamiętano jego odejście. Kolejnym z powodów ma być także chęć spędzania więcej czasu ze swoim synem. Trzeba jednak też uczciwie zauważyć, że od początku 2024 roku trener Edin Terzić miał trochę inny pomysł na podstawową parę środkowych obrońców. Wspólnie grali Nico Schlotterbeck oraz Niklas Suele.

Hummels wciąż potrafi wzbijać się na wyżyny umiejętności. Świetnie zagrał w lidze z Eintrachtem Frankfurt, gdzie zdobył nawet bramkę. Doskonałe noty wystawiły mu media za rewanż 1/8 finału Ligi Mistrzów z PSV, w którym Borussia zachowała czyste konto. Był tam w wielu miejscach na raz, zanotował aż pięć przechwytów, sześć wybić, pięć bezpośrednich prób odbioru (tzw. tackle) oraz dwa bloki. Najczęściej też w zespole BVB dotykał piłkę (88 razy; drugi był… bramkarz Gregor Kobel – 68). Być może nie byłoby tego występu, gdyby nie fakt, że Nico Schlotterbeck pauzował za kartki. 35-latek jednak świetnie się spisał. Klasę pokazał też w jesiennym meczu fazy grupowej Champions League z AC Milanem. Poniżej kilka jego bardzo udanych interwencji:

Mats Hummels to człowiek, którego kariera podzielona jest między dwa czołowe niemieckie kluby – Borussię Dortmund (497 meczów) oraz Bayern Monachium (118 spotkań). To pięciokrotny mistrz Niemiec, trzykrotny zdobywca DFB Pokal, a także czterokrotny triumfator Superpucharu Niemiec. Aż sześciokrotnie został wybrany do drużyny sezonu w Bundeslidze. Ma na koncie 78 występów i pięć bramek w „Die Mannschaft”. Tę najważniejszą zdobył w ćwierćfinale MŚ 2014, w którym Niemcy pokonali Francję 1:0, a później oczywiście zdobyli Puchar Świata.

Fot. PressFocus