Aleksander Zniszczoł zakończył sezon w wielkim stylu!

25.03.2024

To już koniec zmagań w Pucharze Świata z udziałem Polaków. W ten weekend mogliśmy oglądać naszych reprezentantów jedynie w PŚ w Planicy. Za nami trzy konkursy, które obfitowały w emocje, a niedzielne zawody były najlepszą reklamą dla skoków narciarskich. Polacy zakończyli sezon miłym akcentem. Na trzecim stopniu podium stanął Aleksander Zniszczoł, dla którego był to najlepszy sezon w karierze. Sprawdź podsumowanie występów Polaków w sportach zimowych w miniony weekend.

Skoki narciarskie

Za nami ostatnie konkursy Pucharu Świata z udziałem Polaków w tym sezonie. Ostatnie skoki w kampanii 2023/2024 zostały tradycyjnie oddane w Planicy. Na słoweńskim mamucie odbyło się też pożegnanie Petera Prevca.

Piątkowe zmagania nie były zbyt udane dla Polaków. Najlepszy po pierwszej serii był Aleksander Zniszczoł, który zajmował siódme miejsce. Dalej byli Kamil Stoch (14.) i Piotr Żyła (21.). Awansu do drugiej serii nie uzyskał Dawid Kubacki, który uplasował się na 32. pozycji. Liderem był Daniel Huber, a tuż za nim znajdował się bohater lokalnej publiczności – Peter Prevc. Druga seria nie była zbyt udana dla naszych reprezentantów. Miejsce w klasyfikacji poprawił tylko Kamil Stoch. Wielokrotny mistrz olimpijski zakończył zawody na 11. pozycji. Olek Zniszczoł spadł na 14. miejsce, a 23. był Piotr Żyła. Triumfował kończący karierę Peter Prevc, a drugi był Daniel Huber. Stefan Kraft ukończył na siódmym miejscu, co zwiastowało emocjonującą walkę o Małą Kryształową Kulę w niedzielę.

W sobotę odbył się konkurs drużynowy. Thomas Thurnbichler zdecydował, że nasz kraj będą reprezentować: Żyła, Zniszczoł, Kubacki i Stoch. Pierwsze dwa skoki oddali Piotr Żyła i Kamil Stoch, a Polacy plasowali się po nich na drugiej pozycji z niewielką stratą do prowadzących Austriaków. Niestety trzecią próbę zepsuł Dawid Kubacki, a Biało-Czerwoni spadli na piąte miejsce. Naszą sytuację próbował poprawić Zniszczoł i co prawda zmniejszyliśmy stratę do czołówki, ale nie awansowaliśmy w klasyfikacji. Z powodu złych warunków pogodowych organizatorzy odwołali drugą serię. Konkurs wygrali Austriacy, a podium uzupełnili Słoweńcy i Norwegowie. Nasza kadra zakończyła zawody na piątej pozycji. Polska w klasyfikacji Pucharu Narodów zajęła szóste miejsce.

Puchar Świata w skokach narciarskich zakończył się niedzielnym konkursem indywidualnym. Wyniki po pierwszej serii zwiastowały niezwykle emocje. Z wyraźną przewagą prowadził Daniel Huber, który walczył o Małą Kryształową Kulę ze Stefanem Kraftem (4. po pierwszej serii) i Peterem Prevcem (5. po pierwszej serii). Na drugiej lokacie plasował się Aleksander Zniszczoł, a tuż za pierwszą dziesiątką był Piotr Żyła. Na 16. miejscu był Kamil Stoch, a dużo niżej Dawid Kubacki (29.). Dawid w drugiej próbie nie poprawił swojej lokaty. Kamil swoją utrzymał, a zdecydowany awans zanotował Piotr Żyła, kończąc na piątej pozycji. Nie był to jednak koniec dobrych informacji, gdyż na podium znalazł się Aleksander Zniszczoł. Lepsi byli jedynie Daniel Huber (triumfator Małej Kryształowej Kuli) i Domen Prevc.

Które miejsca zajęli Polacy w Pucharze Świata w sezonie 2023/2024?

Puchar Świata w skokach narciarskich zdobył Stefan Kraft. Przewaga Austriaka nad resztą stawki była bardzo wyraźna, ponieważ drugi Ryoyu Kobayashi stracił do niego prawie 500 punktów. Na których miejscach w Pucharze Świata uplasowali się Polacy?