Podsumowanie 15. kolejki ORLEN Ekstraligi

25.03.2024

Za nami ostatnia marcowa kolejka ORLEN Ekstraligi. Najszczęśliwsze przed Wielkanocą mogą być ekipy ze stolic: Śląska, Dolnego Śląska i Małopolski. Rozpędzony GKS Katowice ograł Pogoń Szczecin, dzięki czemu zrównał się punktowo z liderem. Śląsk Wrocław dzięki serii czterech wygranych z rzędu wspiął się natomiast na czwarte miejsce. UJ Kraków oddalił natomiast widmo spadku.

UJ KRAKÓW – REKORD BIELSKO-BIAŁA 3:1

45′ Zapała 1:0
58′ Dragunowicz 2:0
62′ Olejniczak 2:1
72′ Gec 3:1

Tylko na moment UJ Kraków znalazł się w strefie spadkowej. Przed tygodniem wyszedł z niej remisują z Pogonią Tczew, a teraz ograł Rekord Bielsko-Biała. Wygrana 3:1 jest dla „Jagiellonek” jest tym ważniejsza, że powoduje, że mają korzystny bilans bezpośredni z Rekordem. Bohaterkami gospodyń były: Anna Zapała, Magdalena Dragunowicz i Małgorzata Gec. Pierwsza z wymienionych goni liderkę klasyfikacji strzelczyń Natalię Oleszkiewicz.

ŚLĄSK WROCŁAW – MEDYK KONIN 5:1

3′ Białoszewska 1:0
6′ Jaśniak 1:1
28′ Buś 2:1
51′ Wróblewska 3:1
57′ Buś 4:1
83′ Związek 5:1

Śląsk Wrocław jest na fali. W czterech meczach rundy wiosennej zdobył komplet punktów, choć rywalizował między innymi z Pogonią Szczecin i Górnikiem Łęczna. Sobotnie strzelanie przeciwko Medykowi Konin rozpoczęła Katarzyna Białoszewska. I choć już po chwili do wyrównania doprowadziła Oliwia Jaśniak, to dalsza część meczu przebiegła pod dyktando wrocławianek. Padły cztery kolejne bramki, a autorką dwóch z nich była Marcelina Buś. Świetna forma w marcowych meczach przyniosła jej awans na czwarte miejsce wśród czołowych strzelczyń ligi.

GKS KATOWICE – POGOŃ SZCZECIN 1:0

23′ Nieciąg 1:0

To był mecz na szczycie w pełnym tego słowa znaczeniu. Wiceliderki zmierzyły się z liderkami, a stawką było pierwsze miejsce w tabeli ORLEN Ekstraligi. Górą była „GieKSa”, której radość w 23. minucie przyniosła Aleksandra Nieciąg. Mistrzynie Polski z ubiegłego sezonu obrały kurs na obronę mistrzostwa, a ich główne rywalki muszą poradzić sobie z pierwszym w sezonie kryzysem. Po 13 meczach bez porażki, przyszły w Pogoni dwie z rzędu. W tabeli wciąż prowadzi Pogoń. Przy równej liczbie punktów i równym bilansie spotkań bezpośrednich decyduje bowiem bilans bramkowy.

AP ORLEN GDAŃSK – POGOŃ TCZEW 4:1

3′ Szewczuk 1:0
28′ Sobal (rzut karny) 1:1
58′ Szewczuk 2:1
85′ Szewczuk (rzut karny) 3:1
86′ Massombo 4:1

Przez jakiś czas wydawało się, że w Derbach Pomorza może dojść do niespodzianki. Na gola Jagody Szewczuk z trzeciej minuty odpowiedziała Magdalena Sobal, wykorzystując rzut karny. Końcówka należała jednak do gdańszczanek. Jagoda Szewczuk skompletowała hat-tricka, a Massombo ustaliła wynik meczu na 4:1. AP ORLEN Gdańsk w ciągu 90 minut powiększył dorobek bramkowy sezonu o… 20%.

CZARNI SOSNOWIEC – GÓRNIK ŁĘCZNA 0:0

Drugie z hitowych starć kolejki przyniosło emocje, ale… nie przyniosło bramek. Czarni Sosnowiec zremisowali z Górnikiem Łęczna 0:0, doprowadzając do sytuacji, w której – cytując klasyka – „nie ma zabitych, ale jest dwóch ciężko rannych”. Czarni spędzą Wielkanoc na szóstym miejscu w tabeli, a Górnik na siódmym. Wciąż oba zespoły nie tracą jednak dużo do pozycji numer trzy. Medale są więc w zasięgu.

STOMILANKI OLSZTYN – UKS SMS ŁÓDŹ 0:4

16′ Sokołowska 0:1
18′ Majda 0:2
21′ Majda 0:3
28′ Dąbrowska 0:4

Piłkarki UKS SMS Łódź wywiązały się w pełni z roli faworytek w wyjazdowym meczu ze Stomilankami Olsztyn. Wygrały aż 4:0, strzelając wszystkie gole już w pierwszej połowie. Autorką dwóch trafień została Karolina Majda, a premierową bramkę dla łódzkiej ekipy zdobyła Daria Sokołowska. Swoje dołożyła też Magdalena Dąbrowska.

ORLEN Ekstraliga kobiet – tabela przed 15. kolejką:

1. Pogoń Szczecin – 35 pkt (bramki: 43-11)
2. GKS Katowice – 35 pkt (bramki: 33-13)
3. UKS SMS Łódź – 27 pkt (bramki: 36-15)
4. Śląsk Wrocław – 26 pkt (bramki: 33-24)
5. AP ORLEN Gdańsk – 26 pkt (bramki: 21-16)
6. Czarni Sosnowiec – 25 pkt (bramki: 29-18)
7. Górnik Łęczna – 23 pkt (bramki: 25-22)
8. Pogoń Tczew – 17 pkt (bramki: 22-43)
9. UJ Kraków – 14 pkt (bramki: 19-30)
10. Rekord Bielsko-Biała – 14 pkt (bramki: 17-23)
11. Medyk Konin – 10 pkt (bramki: 14-40)
12. Stomilanki Olsztyn – 4 pkt (bramki: 8-45)

ORLEN Ekstraliga kobiet – najlepsze strzelczynie:

12 goli – Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin)
10 goli – Magdalena Sobal (Pogoń Tczew), Anna Zapała (UJ Kraków)
9 goli – Marcelina Buś (Śląsk Wrocław)
7 goli – Jayle Crim (Pogoń Szczecin), Karolina Majda (UKS SMS Łódź), Aleksandra Posiewka (Górnik Łęczna)