Kolejny akt rasizmu w Hiszpanii. Mecz został przerwany

01.04.2024

W Hiszpanii doszło do kolejnych skandalicznych scen na tle rasistowskim. Bramkarz Rayo Majadahonda Cheikh Kane Sarr był obrażany przez fana Sestao z powodu koloru skóry. Kilka minut po utracie bramki na 1:2 golkiper Rayo nie wytrzymał i ruszył w kierunku kibica. Senegalczyk otrzymał za to czerwoną kartkę, a w geście solidarności jego koledzy z zespołu opuścili boisko.

Rasizm w Hiszpanii ma się dobrze

W 30. kolejce grupy I trzeciej ligi hiszpańskiej doszło do starcia Sestao z Rayo Majadahondą. Było to spotkanie ”o sześć punktów”, bowiem oba zespoły znajdują się w strefie spadkowej. Jako pierwsi prowadzenie objęli piłkarze Rayo za sprawą trafienia Ro w 58. minucie. Po chwili sytuacja gości się skomplikowała, bowiem drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał były piłkarz Betisu Kike Hermoso.

Dzięki przewadze osobowej Sestao odwróciło losy tej rywalizacji i z wyniku 0:1 doprowadziło do 2:1. Kane Sarr wpuścił dwie bramki w osłabieniu (w 71. oraz 88. minucie). Kilka minut po tej drugiej gra została przerwana i nie udało jej się już wznowić. Bramkarz Rayo Cheikh Kane Sarr nie wytrzymał wyzwisk dochodzących z trybun i ruszył do konfrontacji z wyzywającymi go kibicami.

Senegalczyk tłumaczył, że był obrażany przez jednego z fanów na tle rasistowskim, lecz mimo to za swoje zachowanie otrzymał od sędziego czerwoną kartkę. W geście solidarności jego koledzy postanowili udać się w kierunku szatni, a meczu nie udało się już wznowić. Dzień po spotkaniu Rayo wydało oświadczenie, w którym klub potępił wszelkie akty rasizmu oraz sprzeciwił się decyzji sędziego o pokazaniu Sarrowi czerwonej kartki.

Klub Rayo Majadahonda potępia akty rasizmu, których doświadczył nasz bramkarz Cheikh Sarr podczas meczu z Sestao. Tego typu zachowanie jest sprzeczne z wartościami szacunku, równości i sportowej rywalizacji, które promujemy. Biorąc pod uwagę, że Cheikh Sarr był obiektem rasistowskich obelg ze strony niektórych kibiców, nasz zespół podjął decyzję o niekontynuowaniu meczu. Był to sposób wyrażenia przez nas braku tolerancji wobec wszelkiego rodzaju aktów dyskryminacji lub rasizmu. Wyrażamy także głęboki sprzeciw wobec braku wyrozumiałości przez sędziego i wykluczenie naszego zawodnika z meczu.

Jest nam niezmiernie przykro, że nasz bramkarz musiał się zmierzyć z tak przykrą sytuacją. W Rayo Majadahonda dbamy o atmosferę wzajemnego szacunku, zarówno na boisku, jak i poza nim, i nieustannie pracujemy nad tym, by nasi gracze, pracownicy oraz kibice czuli się bezpiecznie. Wzywamy wszystkie strony zaangażowane w świat piłki nożnej do współpracy na rzecz wyrzucenia rasizmu z naszego sportu. Promowanie środowiska wolnego od dyskryminacji jest naszym wspólnym obowiązkiem.

Chcemy także wyrazić nasze bezwarunkowe wsparcie dla Cheikha Sarra i każdego członka naszego klubu, który również może paść ofiarą aktów rasizmu lub dyskryminacji. Jako klub podejmiemy wszelkie niezbędne środki, aby Ciebie i Was wszystkich wspierać oraz chronić. Doceniamy także wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności oraz potwierdzamy nasze zaangażowanie w walkę z rasizmem i dyskryminacją we wszelkich jej formach.

Prezes Rayo Inaki Acha powiedział w ”Radio Marca”, że klub nie będzie nalegał na powtórzenie meczu. Mówił on, że sędzia zaakceptował decyzję drużyny o niekontynuowaniu meczu, choć kapitan Jorge Casado w mediach społecznościowych napisał, że organizatorzy próbowali zmusić zespół do ponownego wyjścia na boisko. Wobec tego wynik został anulowany, a oba kluby mają na koncie jeden mecz rozegrany mniej. Rayo pozostało więc na samym dnie tabeli z aż dziewięciopunktową stratą do bezpiecznej strefy. Zajmujące 18. miejsce Sestao traci zaś do bezpiecznej strefy pięć oczek.

Oświadczenie ws. incydentu wydało także Sestao, w którym poinformowano, że klub podejmie wszelką współpracę w celu ukarania sprawców, jeżeli czyny zostaną udowodnione:

Sestao nie toleruje żadnego rodzaju ataków rasistowskich. W naszym klubie nie ma miejsca na rasizm, co nieraz pokazaliśmy w ciągu ponad stu lat naszej historii. Chcemy zaapelować o odpowiedzialne zachowanie w obliczu bardzo delikatnej kwestii, jaką to zdarzenie jest. Jeśli rzekome rasistowskie obelgi zostaną udowodnione, Sestao udostępni wszelkie możliwe środki, aby pomóc organom ścigania we współpracy i pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.