Manchester United szuka dyrektora technicznego. Jest mocna kandydatura

02.04.2024

Manchester United złożył oficjalną ofertę Southampton ws. ściągnięcia na Old Trafford Jasona Wilcoxa, obecnego dyrektora ds. piłkarskich w zespole ”Świętych”. Fabrizio Romano informuje, że Wilcox ją zaakceptował i kwestią czasu jest dopięcie formalności. W Manchesterze United Wilcox ma pełnić rolę dyrektora technicznego.

Ratcliffe buduje struktury

Po kilku miesiącach negocjacji w lutym 2024 roku sir Jim Ratcliffe wreszcie stał się oficjalnie współwłaścicielem Manchesteru United. Twórca koncernu INEOS wykupił 25% udziałów i powierzono mu odpowiedzialność za pion sportowy. Wraz z oficjalnym przyjściem do klubu Ratcliffe’a pojawiły się spekulacje, że jego pierwszym ruchem będzie zatrudnienie w roli dyrektora sportowego Dana Ashwortha z Newcastle.

Na Old Trafford sprowadzono już Omara Berradę, który pełni rolę dyrektora generalnego. Ruch ten był o tyle zaskakujący, że Francuz od ponad dekady pracował u rywala zza miedzy, Manchesteru City. Budowa struktur dalej trwa, a Berrada na stanowisko dyrektora technicznego chciałby zatrudnić Jasona Wilcoxa. Obaj panowie znają się z Manchesteru City, gdzie Wilcox pracował w latach 2012-23.

Koneksje Manchesteru City z Southampton były spore. Jeszcze zanim pojawił się tam Wilcox, to dołączył do Southampton inny człowiek z gabinetów City. Z jednego zespołu do drugiego powędrowali latem 2022 roku: Gavin Bazunu, Romeo Lavia, Sam Edozie i Juan Larios za łącznie prawie 40 milionów funtów, z różnymi klauzulami sprzedaży i opcjami odkupu. Była to sprawka byłego szefa rekrutacji akademii „The Citizens” Joe Shieldsa, który objął stanowisko głównego dyrektora ds. rekrutacji w Saints.

Kim jest Jason Wilcox?

Pracę w strukturach Manchesteru City Jason Wilcox rozpoczynał jako trener drużyny młodzieżowej. W 2012 roku został zatrudniony w klubowej akademii, a rok później przejął zespół U18. Pod jego wodzą juniorzy City sięgnęli po mistrzostwo Anglii w swojej kategorii wiekowej oraz dwa razy dotarli do finału FA Youth Cup. W październiku 2017 roku Wilcox został mianowany dyrektorem klubowej akademii, a swoją funkcję pełnił przez ponad pięć lat. Za jego kadencji przewinęli się tacy zawodnicy: Phil Foden, Cole Palmer, Rico Lewis, czy Oscar Bobb.

W styczniu 2023 roku po dogadaniu się z Southampton zrezygnował z funkcji w Man City. Klub próbował jeszcze go zatrzymać, lecz był on nieugięty. Jeszcze nie został oficjalnie pracownikiem „Świętych”, a już wtedy planował strategię na sezon 2023/24. Pracę rozpoczął po odbyciu okresu wypowiedzenia, czyli w lipcu 2023 roku. Było to już na poziomie Championship. Został dyrektorem ds. piłkarskich. Odziedziczył spory bałagan, lecz wiedział dokładnie, że menedżerem go interesującym jest Russell Martin.

Według informacji Fabrizio Romano Manchester United złożył oficjalne zapytanie do Southampton ws. zatrudnienia Wilcoxa. Klub jednak odmówił, wobec czego 52-latek złożył dymisję. W brytyjskich mediach pojawiały się także spekulacje, że  Liverpool też zabiegał o Wilcoxa, lecz Romano wkrótce poinformował, że pomiędzy stronami nie doszło do nawet jakichkolwiek rozmów. Co więcej, Wilcox nie planuje rozważać ofert od innych klubów, bowiem od samego początku zainteresowany jest wyłącznie pracą w Manchesterze United. Trzeba przyznać, że Jim Ratcliffe buduje solidny team.

fot. screen YouTube