Maroko wybuduje jeden z największych stadionów na świecie

03.04.2024

Mundial w 2030 roku po raz raz w historii będzie odbywał się na trzech kontynentach. Jednym z gospodarzy turnieju jest Maroko, które ma bardzo ambitny plan, by wybudować największy stadion, na którym rozgrywane będą mecze tego turnieju. Afrykańczykom marzy się, żeby finał rozegrano na nowo wybudowanym obiekcie mogącym pomieścić aż 115 tysięcy fanów.

Maroko chce postawić największy stadion na świecie

Puchar Świata 2030 będzie miał trzech głównych gospodarzy – Hiszpanię, Portugalię oraz Maroko, jednak pierwsze trzy spotkania odbędą się w Ameryce Południowej, a konkretnie w Argentynie, Urugwaju oraz Paragwaju. Zabieg ten ma na celu upamiętnienie stulecia pierwszego mundialu, którego gospodarzem był właśnie Urugwaj. Tym samym po raz pierwszy w historii turniej będzie de facto rozgrywany na trzech kontynentach.

Władze Maroka marzą, aby to na ich ziemi odbył się finał mundialu w 2030 roku. Z tej okazji federacja planuje wybudować największy stadion, na którym będą odbywały się mecze podczas imprezy, a zarazem jeden z największych na świecie. ”Marokańskie Marzenie”, bo tak ma nazywać się obiekt, ma pomieścić na trybunach 115 tysięcy kibiców. Stadion został zaprojektowany przez hiszpańską oraz brytyjską firmę architektoniczną. Ma zostać zbudowany przy współpracy marokańsko-francuskiego konsorcjum. Koszty całego przedsięwzięcia zostały oszacowane na blisko 500 milionów euro. Jednocześnie jest to jedyny zupełnie na nowo budowany stadion. Wszystkie pozostałe będą w Maroku po prostu modernizowane.

W Europie największym stadionem piłkarskim jest Camp Nou, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona. Może on pomieścić około 99 tysięcy widzów. Biorąc pod uwagę cały glob, ”Marokańskie Marzenie” będzie ustępowało jedynie znajdującemu się w stolicy Korei Północnej Pjongjangu Stadionowi 1 Maja. Obiekt początkowo mógł pomieścić 150 tysięcy osób, lecz z czasem jego pojemność zredukowano do 114 tysięcy miejsc (to wyliczenia redakcji „stadiony.net”, którzy ręcznie liczyli pojemność po wielu zdjęciach). Poza spotkaniami rozgrywanymi przez drużynę narodową, odbywają się tam również inne masowe imprezy. Rekordowa frekwencja podczas spotkania reprezentacji Korei Północnej wyniosła 114 tysięcy kibiców.

Fot. Twitter