Rusza Puchar Interkontynentalny – następca Klubowych Mistrzostw Świata

21.09.2024

Prawie trzy miesiące potrwa ruszający w niedzielę 22 września Puchar Interkontynentalny 2024. Impreza zastąpiła coroczne Klubowe Mistrzostwa Świata. Poznaliśmy też gospodarza decydujących spotkań. Będzie nim Katar, czyli organizator mistrzostw świata 2022.

Nowa formuła Klubowych Mistrzostw Świata

Warto powiedzieć, że Klubowe Mistrzostwa Świata zostały rozbite na dwa turnieje. W 2024 roku w zmodyfikowanej formule odbędzie się wznowiony po dwudziestu latach przerwy Puchar Interkontynentalny. Należy dodać, że ten turniej rozgrywany w latach 1960-2004 był starciem zwycięzcy Pucharu Europy Mistrzów Krajowych/Ligi Mistrzów z wygranym Copa Libertadores (południowoamerykańska wersja LM). Obecna wersja Pucharu Interkontynentalnego będzie przypominać „stare” KMŚ. To znaczy w turnieju zagrają najlepsze zespoły z każdej kontynentalnej wersji LM w sezonie 2023/2024, jednak tym razem nie wystąpi drużyny reprezentująca gospodarza imprezy.

KMŚ nie zostały jednak zlikwidowane. W 2025 roku ta impreza odbędzie się w zupełnie innej formule. Zawody z udziałem trzydziestu dwóch zespołów odbędą się w USA od 15 czerwca do 13 lipca. Drużyny awansowały do turnieju, dzięki wygranej w kontynentalnych wersjach LM w ostatnich czterech lat (2021-2024) lub z odpowiednio wysokiego rankingu klubowego w latach 2021-2024. Znamy większość uczestników turnieju, w którym wystąpią m.in. Real Madryt, Manchester City, Seattle Sounders FC czy Urawa Red Diamonds Macieja Skorży.

Liczba zespołów według kontynentów:

  • Europa: 12 drużyn;
  • Ameryka Południowa: 6 drużyn;
  • Ameryka Północna: 4 drużyny;
  • Azja: 4 drużyny;
  • Afryka: 4 drużyny;
  • Oceania: 1 drużyna;
  • + gospodarz każdego turnieju (w 2025 roku będzie to drużyna z USA).

Jakie są zasady Pucharu Interkontynentalnego?

KMŚ w starej formule odbywały się w grudniu, miały jednego gospodarza i rozgrywano wówczas siedem spotkań. Natomiast Puchar Interkontynentalny potrwa dłużej, ale będzie mieć więcej krajów organizatorów oraz mniej spotkań. Mecz pierwszej rundy turnieju pomiędzy Al-Ain z Auckland City odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich już 22 września. Natomiast spotkanie drugiej rundy, w którym zagrają egipskie Al-Ahly oraz wygrany starcia pierwszego starcia Pucharu Interkontynentalnego zostanie rozegrane w Kairze 29 października.

Każde spotkanie turnieju ma przypisaną nazwą. Przykłady:

  • Afrykańsko-Azjatycko-Pacyficzny play-off (Al-Ain — Auckland City);
  • Puchar Afrykańsko-Azjatycko-Pacyficzny (Al Ahly — wygrany starcia Al-Ain/Auckland City);
  • Derby Ameryki (zwycięzca Copa Libertadores 2024 — Pachuca);
  • Challenger Cup (wygrany starcia Al Ahly – Al-Ain/Auckland City — lepszy w Derbach Ameryki);
  • Finał (Real Madryt — zwycięzca Challenger Cup).

Faza finałowa składa się z trzech meczów (Derby Ameryki, Challenger Cup i finał). W decydującym meczu pewne miejsce ma wygrany europejskiej Ligi Mistrzów, w tym roku będzie to Real Madryt. Mecze w tej fazie odbędą się w grudniu. FIFA dwa dni przed meczem otwarcia Pucharu Interkontynentalnego poinformowała, że najważniejsze pojedynki turnieju zostaną ulokowane na katarskim Dosze. Sam finał zostanie rozegrany 18 grudnia, czyli w Dzień Niepodległości Kataru oraz w drugą rocznicę finału mistrzostw świata 2022. FIFA zapowiedziała, że Puchar Interkontynentalny będzie coroczną imprezą.

fot. PressFocus