Były piłkarz Pogoni Szczecin złamał zakaz. Grozi mu kolejnych kilka lat zawieszenia
Paweł Cibicki, który w latach 2020-22 był piłkarzem Pogoni Szczecin, od trzech lat jest zawieszony przez FIFA w związku z ”match-fixingiem”, do którego się przyznał. Jego zawieszenie obowiązuje do 2 lutego br. roku, ale wkrótce może otrzymać kolejną dyskwalifikację. Powodem jest złamanie obowiązujących zasad.
Były piłkarz Pogoni zawieszony za ”match-fixing”
Zimą 2020 roku posiadający polskie obywatelstwo były młodzieżowy reprezentant Szwecji Paweł Cibicki związał się z Pogonią Szczecin. W sezonie 2020/21 zdobył z ”Portowcami” brązowy medal mistrzostw Polski, choć ostatni występ w ich barwach zaliczył we wrześniu 2020 roku. Równo 12 miesięcy później komisja dyscyplinarna szwedzkiego związku piłki nożnej zawiesiła go do lutego 2025 roku z powodu podejrzenia o ustawianie meczów. W grudniu 2021 roku został uznany winnym zarzucanych mu czynów.
Jego zawieszenie zostało wówczas także rozszerzone na cały świat w związku z orzeczeniem komisji dyscyplinarnej FIFA. Śledztwo dotyczyło wydarzeń z 26 maja 2019 roku. Wówczas jego Elfsborg mierzył się w 11. kolejce Allsvenskan z Kalmar FF. W 60. minucie piłkarz został ukarany żółtą kartką, co jak się później okazało, miało przynieść jemu oraz dwóm innym osobom zysk w wysokości 300 tysięcy koron (ponad 100 tysięcy złotych). Cała trójka miała założyć konta w aż 27 firmach bukmacherskim i obstawić, że Cibicki obejrzy w tym meczu żółtą kartkę.
Enligt Borås tidning är det Pawel Cibicki och enligt flashback är det den här situationen: https://t.co/e3ciRLVcg6 pic.twitter.com/7dGfnitF7a
— P A (@v_Aufdenblatten) December 2, 2020
Grozi mu kolejne zawieszenie
W grudniu 2024 roku w rozmowie z ”Aftonbladet” piłkarz przyznał się do wzięcia udziału w tym procederze: – Zrobiłem to. Nie wszystko przebiegało dokładnie tak, jak zarzuciła mi prokuratura, ale przyznaję się, że to zrobiłem (…) Gdy wyjechałem do Leeds i zostałem tam sam, moje życie kompletnie się posypało. Miałem kontrakt w wysokości 200 tysięcy koron szwedzkich miesięcznie, a bywało tak, że całą kwotę potrafiłem wydać na hazard w ciągu niespełna godziny. Nie miałem żadnych ograniczeń – wyznał.
Od 2 lutego 31-letni już napastnik mógłby wrócić do zawodowej piłki. Teraz jednak grozi mu kolejne, nawet czteroletnie zawieszenie. We wtorek 14 stycznia trenował z klubem piłkarskim, czego zawieszeni piłkarze nie mogą robić w trakcie odbywania kary. Oberwać się może zarówno jemu, jak i występującemu w Allsvenskan IFK Värnamo, na którego treningu był obecny. Członek komisji dyscyplinarnej szwedzkiego związku piłki nożnej Johan Claesson w rozmowie z ”Sportbladet” powiedział:
– Jeżeli dostajemy sygnał, że zawieszony piłkarz brał udział w treningu, mamy obowiązek zgłosić, czy nie doszło do rażącego naruszenia regulaminu. Nie może nas obchodzić, że do końca kary zostały dwa tygodnie. Musimy złożyć raport, a komisja dyscyplinarna wyda wyrok. W czasie zawieszenia nie możesz trenować ani uczestniczyć w zajęciach sportowych z klubem. Złamanie zasad może skutkować przedłużonym zawieszeniem dla piłkarza oraz karą dla klubu.
Paweł Cibicki, 31, riskerar ytterligare en fyraårig avstängning från all idrott efter att ha tränat med IFK Värnamo. Anfallaren är redan avstängd fram till början av februari på grund av ett matchfixningsbrott.
📰SVT Sport
📸Bildbyrån, Jörgen Jarnberger pic.twitter.com/97j5yvg5fk
— Allsvenskansilly (@allsvenskasilly) January 14, 2025
fot. PressFocus