Koszulka przedmeczowa Metz z przekazem

30.03.2024

Przed nadchodzącym meczem z AS Monaco zawodnicy Metz postanowili założyć wyjątkowe koszulki rozgrzewkowe, które opowiadają ich indywidualne historie migracyjne. Pomysłodawcą projektu jest artysta Paolo Del Vecchio, a w jego tworzeniu uczestniczyli wszyscy gracze zespołu, nawet ci z krótszą historią migracji. „Chodzi o to, aby zakwestionować pojęcie ruchu i granic” – pisze Del Vecchio.

T-Shirt przedmeczowy Metz z przekazem – piłka to sport globalny

Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na różnorodne pochodzenie graczy FC Metz i podkreślenie znaczenia ruchu ludności oraz pojęcia granic. Na koszulkach każdego z zawodników znajdą się mapy i trasy, które przedstawiają ich osobistą drogę do Francji – od dalekich krajów po sąsiednie regiony, każdego z nich. Celem tej akcji jest pokazanie, że piłka nożna jest sportem globalnym, łączącym ludzi o różnych korzeniach i historiach.

Ta inicjatywa to także wyraz solidarności z migrantami i przesłanie, że w świecie piłki nożnej nie ma miejsca na podziały związane z pochodzeniem, czy narodowością. Wprowadzenie tej akcji przed meczem z Monaco to też inspiracja dla innych klubów i fanów piłki do refleksji nad własnymi postawami wobec migracji i różnorodności kulturowej. Dzięki tym koszulkom Metz chce wywołać dyskusję na temat migracji, tożsamości i otwartości wobec innych. Jest to próba pokazania, że sport może służyć nie tylko rozrywce, ale również promowaniu ważnych wartości społecznych i kulturowych.

Projekt nieprzypadkowy

Oto co o inicjatywie powiedział sam autor, Del Vecchio:

Absolutnie wszyscy zawodnicy zapisali na koszulkach swoją trasę, niezależnie od tego, czy pochodzą z dalszej, czy bliższej odległości; chodzi o to, aby ponownie zakwestionować pojęcie ruchu i granic.
Metz nie rzuca tą akcją słów na wiatr. Kadra przedostatniego klubu Ligue 1 łączy w sobie piłkarzy francuskich z choćby kameruńskimi, senegalskimi. Jest też piłkarz z Haiti, Gwinei Bissau. Klub jest połączony z projektem Generation Foot, aktualnym mistrzem Senegalu. Najzdolniejsi trafiają do klubu ze Stade Saint-Symphorien. Jednym z beneficjentów tej współpracy był w 2011 roku Sadio Mane. Dziś to zwycięzca Ligi Mistrzów i legenda Liverpoolu. A przede wszystkim postać ubóstwiana na całym afrykańskim kontynencie za działalność społeczną.

Fot. ActuFoot/ Metz