Wyróżnienia 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy

27.08.2024

Obecny sezon PKO BP Ekstraklasy trwa już od ponad miesiąca. Sytuacja w tabeli powoli zaczyna się krystalizować, więc w ligowym kociołku przyszedł czas na pierwsze rozliczenia. Zapraszamy na szóstą odsłonę „Ekstraklasowych Wyróżnień”, przy okazji których podsumujemy szóstą serię gier na najwyższym poziomie piłkarskim w Polsce.

Piłkarz 6. kolejki Ekstraklasy – Afonso Sousa

Chciałoby się powiedzieć, że Afonso Sousa po dwóch latach od transferu w końcu odpalił. Pod wodzą Nielsa Frederiksena Portugalczyk prezentuje się naprawdę dobrze, o czym najlepiej świadczy jego ostatni występ. W hicie szóstej kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Lechem a Pogonią Sousa był absolutnie kluczowym piłkarzem „Kolejorza”. Portugalczyk swoją wartość potwierdzał w zasadzie przez cały mecz, a „wisienką na torcie” był gol strzelony w 54. minucie.

Po raz drugi od czasu jego przyjścia do Lecha strzelił gola w drugim meczu z rzędu. Wcześniej dokonał tego w kwietniu 2023, gdy na przestrzeni kilku dni dwukrotnie ustrzelił Legię (2:2), a następnie Fiorentinę (3:2). Ostatecznie Lech pokonał Pogoń 2:0 i dzięki potknięciu Legii w meczu ze Śląskiem (1:1) po szóstej kolejce objął fotel lidera PKO BP Ekstraklasy. Ostatni raz ”Kolejorz” kolejkę ligową kończył na pierwszym miejscu w lipcu 2023 roku, gdy po dwóch seriach gier miał na koncie komplet punktów

Gol kolejki – Damian Kądzior

W minionej kolejce zobaczyliśmy dwie bardzo podobne i zarazem przepiękne bramki. Mowa o golach Damiana Kądziora z Piasta Gliwice i Rifata Kapicia z Lechii Gdańsk. Ostatecznie nasz wybór padł na trafienie Kądziora, który przed strzałem idealnie „przestawił” sobie obrońcę Zagłębia, po czym oddał kapitalny strzał lewą nogą w kierunku dalszego słupka bramki strzeżonej przez Dominika Hładuna.

Wpływ na naszą decyzję miał także fakt, że bramka Kądziora ostatecznie dała Piastowi zwycięstwo 1:0. Lechia zaś nie utrzymała korzystnego rezultatu, bowiem w 87. i 90. minucie meczu z Rakowem straciła dwie bramki, i ostatecznie przegrała 1:2.

Młodzieżowiec kolejki – Filip Rózga

Już kilka tygodni temu Filip Rózga znalazł się w ”Ekstraklasowych Wyróżnieniach”. Teraz wychowanek Cracovii strzelił swojego premierowego gola w PKO BP Ekstraklasie, czym zapisał się w annałach „Pasów”, bowiem został trzecim najmłodszym strzelcem w historii klubu. W 26. minucie meczu z Górnikiem Zabrze doprowadził do wyrównania, a ostatecznie po emocjonującym meczu Cracovia wygrała 3:2.

Zdecydowanie warto obserwować rozwój tego młodego zawodnika, gdyż za kilka lat może być już zbyt mocny na polską ligę. Rózga ma dopiero 19 lat, a już pewnie czuje się na boiskach PKO BP Ekstraklasy. Piłkarz urodzony w 2005 roku często dostaje szanse od trenera ”Pasów” Dawida Kroczka i póki co w pełni je wykorzystuje.

Mecz kolejki – Cracovia vs Górnik Zabrze

Zostajemy w dawnej stolicy Polski, gdyż starcie pomiędzy ekipami z Krakowa i Zabrza było naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnym meczem minionej kolejki PKO BP Ekstraklasy. Pięć bramek, zwroty akcji – ostatecznie pokonany Górnik dwukrotnie prowadził w tym meczu – gol samobójczy i… dwie czerwone kartki, które obejrzeli podopieczni Jana Urbana. Najpierw w 57. minucie Paweł Malec wyrzucił z boiska obrońcę drużyny z Zabrza – Rafała Janickiego, a pół godziny później jego los podzielił jego partner z linii obrony – Kryspin Szcześniak.

To wszystko zobaczyli fani zgromadzeni na stadionie przy ul. Kałuży. Starcie Cracovii z Górnikiem było w tej kolejce jednym z dwóch, w których padło pięć goli – na inaugurację tej serii gier łódzki Widzew pokonał u siebie Radomiaka Radom 3:2. Poziom dramaturgii w Krakowie był jednak nieporównywalnie większy, a mecz pomiędzy zespołami z Małopolski i Górnego Śląska należy rozpatrywać jako jeden z dotychczas najlepszych w tym sezonie Ekstraklasy.

Niespodzianka kolejki – Jagiellonia w dołku

Mistrz kraju przed startem nowego sezonu zawsze jest rozpatrywany jako jeden z faworytów do tytułu. Jednak sytuacja podopiecznych Adriana Siemieńca wygląda teraz zgoła inaczej. Jagiellonia przegrała bowiem już pięć meczów z rzędu – trzy w europejskich pucharach i dwa w lidze – przez co obecnie w białostockich kręgach coraz głośniej mówi się o kryzysie.

Fanów zespołu z Podlasia martwić może przede wszystkim dyspozycja w obronie – w tych pięciu przegranych meczach ”Jaga” straciła aż 16 bramek. Tym razem Jagiellonia musiała uznać wyższość beniaminka – GKS-u Katowice. „GieKSa” wbiła mistrzom Polski aż trzy gole, z czego pierwszego już w drugiej minucie. Ostatecznie ”Jaga” uległa przy Bukowej 1:3.