PZPN zapłaci za testy
27.04.2020

Już jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, że PZPN ma zamiar sfinansować testy na obecność koronawirusa dla piłkarzy ekstraklasy. Jak się okazuje, ten temat został szybko rozszerzony i pomoc otrzymają także kluby na poziomie pierwszej oraz drugiej ligi.

Środki mają zostać oczywiście zagospodarowane z tzw. tarczy kryzysowej PZPN-u. Kilka tygodni temu związek zobowiązał się do przekazania 116 milionów złotych, w tym 60 milionów na rzecz walki ze skutkami pandemii. Tyczy się to także testów na obecność koronawirusa. Zbigniew Boniek potwierdził już, że pomoc otrzymają nie tylko zespoły z najwyżej klasy rozgrywkowej, ale także ekipy z niższych poziomów.

Zagraj w BETFAN pierwszy kupon BEZ RYZYKA! Jeśli przegrasz, zwrot do 100 PLN trafi na Twoje KONTO GŁÓWNE z możliwością natychmiastowej wypłaty!

Według informacji „Przeglądu Sportowego”, na obecną chwilę PZPN rozpoczął przetarg w tej sprawie i za kilka dni zapadnie decyzja o odpowiednim wyborze. Mowa o dwóch rodzajach testów. Pierwszy ma kosztować około 95 złotych za jedną sztukę, zaś drugi – genetyczny – to wydatek rzędu 400 złotych.

Testy mają być przeprowadzone po dwutygodniowej izolacji na wszystkich 50 członkach klubu. Pierwsze badania w ekstraklasie rozpoczną się zapewne już 3 maja, a kilka dni później przyjdzie czas na pierwszą oraz drugą ligę. Na kolejną część testów gracze, sztaby szkoleniowe i klubowi działacze poczekają aż do pierwszych spotkań. Łącznie do końca sezonu każdy członek klubu ma zostać przebadany aż czterokrotnie, a koszty jednej serii badań tylko ekstraklasę wyniosą około 75 tysięcy złotych.