Niesamowite dane CIES odnośnie przemieszczania się piłki

30.06.2020

CIES Football Observatory Weekly Post, dokonało analizy danych zebranych przez InStat, po czym opublikowało najnowszy raport dotyczący przemieszczania się piłki w 35 ligach europejskich. W trzech kategoriach liderem jest kto inny.

W statystykach uwzględniono sezony 2018/2019 oraz 2019/2020 i podzielono je na średnią liczbę przebytych kilometrów przez piłkę na mecz, odległość, którą pokonuje futbolówka podczas podania oraz przeciętną liczbę podań na spotkanie.

Bayern, ManCity i Getafe

Dzięki badaniu wywnioskowano, że liderem pierwszej kategorii w klubach w pięciu najlepszych ligach europejskich jest Bayern Monachium (średnio 12,7 kilometra na mecz). W drugiej najlepsze okazało się Getafe (21,8 metra na spotkanie), natomiast w ostatniej triumfował Manchester City (średnio 722 podania).

Ekstraklasa na tle Europy

Jeśli weźmiemy pod lupę polską Ekstraklasę, piłka pokonuje najwięcej kilometrów, kiedy jest przy nogach piłkarzy Piasta Gliwice oraz Lecha Poznań (po 9,6). Pod względem odległości podczas podania, rzutem na taśmę pierwsze miejsce zajął Górnik Zabrze (20,2), który wyprzedza Lechię Gdańsk (20,1) i Koronę Kielce (20). W kategorii podań najlepszy okazał się Lech Poznań (509).

typy dnia
kurs 1.73
Pogoń Szczecin - Korona Kielce
BTTS
TAK
kurs 1.76
Legia Warszawa - Zagłębie Lubin
Obie drużyny strzelą gola
TAK
kurs 1.90
Motor Lublin - Raków Częstochowa
Obie drużyny strzelą gola
TAK