Louis van Gaal ponownie obejmie reprezentację Holandii? Doświadczony szkoleniowiec może po raz trzeci przejąć obowiązki selekcjonera
31.08.2020

Holenderska Federacja Piłkarska szuka następcy Ronalda Koemana, który zdecydował się na pracę z Barceloną. W grze pojawił się ciekawy kandydat. 

Swój akces do walki o posadę szkoleniowca reprezentacji “Oranje” zgłosił Louis van Gaal. Dla doświadczonego trenera byłaby to trzecia przygoda w roli trenera kadry narodowej.

Bogate CV

Louis van Gaal już dwukrotnie prowadził reprezentację Holandii. Pierwsze podejście zakończyło się totalną kompromitacją. Piłkarze “Oranje” nie zakwalifikowali się na mistrzostwa świata w 2002 roku. Druga próba była już znacznie lepsza. Holendrzy podczas mundialu w Brazylii w 2014 roku zdobyli brązowe medale, pokonując podczas turnieju Hiszpanię (5:1) czy ekipę gospodarzy (3:0). Van Gaal osiągał również liczne sukcesy w piłce klubowej, prowadząc takie zespoły jak Ajax Amsterdam, FC Barcelona, Bayern Monachium czy Manchester United.

Osierocona kadra

Poszukiwanie nowego selekcjonera jest rzecz jasna pokłosiem odejścia Ronalda Koemana. Dotychczasowy trener kadry Holandii został nowym szkoleniowcem Barcelony. Tymczasowo rolę pierwszego trenera przejął asystent Koemana, Dwight Lodeweges. Poprowadzi on kadrę w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce oraz Włochom.

Oprócz van Gaala, wśród nazwisk wymienianych do objęcia reprezentacji Holandii, wymienia się choćby Phillipa Cocu czy Giovanniego van Bronckhorsta.