Marcus Rashford najbardziej wartościowym piłkarzem na świecie wg CIES!
06.01.2021

Co pół roku CIES Football Observatory przedstawia listę najbardziej wartościowych zawodników na świecie. W czerwcu na pierwszym miejscu plasował się Kylian Mbappe. Francuz stracił jednak fotel lidera. W nowym raporcie najwyżej plasuje się piłkarz Manchesteru United – Marcus Rashford.

Dla wielu sympatyków taka zmiana może wzbudzać spore zaskoczenie. Warto jednak zaznaczyć, na jakiej zasadzie CIES Football Observatory publikuje takie zestawienie. Przy tworzeniu listy Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych korzysta ze specjalnego algorytmu, który bierze pod uwagę m.in. wiek piłkarza, a także obowiązujący kontrakt z klubem.

Marcus Rashford najbardziej wartościowym piłkarzem

W związku z tym, iż umowa Kyliana Mbappe z PSG ważna jest “tylko” do końca czerwca 2022 roku, Francuz stracił pierwsze miejsce na rzecz Marcusa Rashforda. Tak prezentuje się czołowa dziesiątka tego zestawienia:

fot. https://football-observatory.com

Listę zdominowali przede wszystkim piłkarze z Premier League, których w TOP10 jest aż pięciu. Czołowe miejsca zajęli także trzej piłkarze z Bundesligi – Erling Haaland, Jadon Sancho oraz Alphonso Davies, a także po jednym piłkarzu z Ligue 1 oraz LaLiga (Kylian Mbappe i Joao Felix).

Całe zestawienie można zobaczyć pod tym linkiem.