Ile zarobią kluby w Lidze Mistrzów w sezonie 2023/2024

13.07.2023

UEFA kilka dni temu ogłosiła pulę nagród za występy w Lidze Mistrzów w sezonie 2023/2024. Między uczestników będzie rozdysponowana kwota dwóch miliardów euro. Ile zarobi zwycięzca Ligi Mistrzów 2023/2024?

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku o piłce nożnej

Ile może zarobić Raków za udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów?

Raków w pierwszym meczu eliminacji Ligi Mistrzów pokonał Florę Tallinn 1:0. Przed klubem jeszcze sporo wyzwań, aby zapewnić sobie udział w Lidze Mistrzów. Polscy kibice głęboko jednak wierzą w to, że Medaliki znajdą się w gronie 32 szczęśliwców, mogących grać w Champions League. Oprócz udziału w prestiżowych rozgrywkach, Raków mógłby otrzymać solidną bonifikatę od UEFY. Każdy z klubów, który weźmie udział w fazie grupowej zgarnie aż 15,64 mln euro (14,8 mln euro + bonus 0,84 mln euro).

Zarobki klubów za Ligę Mistrzów – ile za poszczególne fazy?

Liga Mistrzów poza niesamowitym prestiżem, wiąże się także ze spory zastrzykiem gotówki dla klubów biorących w niej udział. Najwięcej zgarnie oczywiście zwycięzca Champions League. UEFA ogłosiła niedawno, ile można zarobić za udział w Lidze Mistrzów albo dotarcie do poszczególnej fazy rozgrywek.

Faza grupowa. Tak jak wspomnieliśmy, za udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów kluby otrzymają po 15,64 mln euro. UEFA wypłaci łącznie 500,5 miliona euro).

1/8 finału – 9,6 mln euro

ćwierćfinał – 10,6 mln euro

półfinał – 12,5 mln euro

awans do finału – 15,5 mln euro

wygrana w finale – 4,5 mln euro

Zarobki za mecze w Lidze Mistrzów

UEFA przyznaje także premie finansowe za uzyskane wyniki w Lidze Mistrzów. Za każdą wygraną w Lidze Mistrzów klub otrzyma 2,8 miliona euro, natomiast remis premiowany jest kwotą 0,93 mln euro.

Ile zarobi zwycięzca Ligi Mistrzów?

Dokładną kwotę jaką otrzyma zwycięzca Ligi Mistrzów jest trudna do określenia, ponieważ oprócz bonusów za udział w fazie grupowej, a następnie kolejnych etapach fazy pucharowej, przyznawane są także premie meczowe. Szacuje się jednak, że zwycięzca Champions League może zgarnąć około 85 milionów euro.

Inne zarobki, jakie gwarantuje Liga Mistrzów

Aż 600 milionów euro UEFA wypłaci na podstawie rankingu na podstawie ostatnich dziesięciu sezonów. Najmniej otrzyma drużyna, która zajmie ostatnie – 32. miejsce, zgarnia 1,137 mln euro. Natomiast pierwszy klub w rankingu otrzyma aż 36,38 mln.

300 milionów euro zostanie rozdzielonych między uczestniczące kluby danej federacji w zależności od rynku telewizyjnego.

Kluby biorąc udział w Superpucharze Europy także mogą liczyć na premię. Za sam udział otrzymają 3,5 miliona euro, natomiast zwycięzca zdobędzie dodatkowy milion.

Sprawdź zakłady jakie przygotował BETFAN dotyczące polskich klubów w europejskich pucharach.