Roma zwolniła Mourinho!

16.01.2024

Jak przyszedł, tak odszedł – zaskakująco. AS Roma zwolniła Mourinho ze skutkiem natychmiastowym wraz z całym jego sztabem. 60-latek pożegnał się z pracą po bardzo słabym tygodniu w wykonaniu rzymian – porażki z Lazio oraz Milanem przelały czarę goryczy. Roma w tych meczach wyglądała bardzo słabo.

„The Special One” został zatrudniony przez Romę w maju 2021, zupełnie niespodziewanie. Nie chodzi nawet o połączenie tego trenera z tym klubem – w mediach nie było o tym „pół plotki”. Roma rozegrała to koncertowo. Nie tak koncertowo jednak wyglądała gra „Giallorossich”, która wielokrotnie męczyła oczy. W tym szaleństwie była jednak metoda. Portugalczyk w Wiecznym Mieście osiągnął dwa europejskie finały – w 2022 roku pokonał Feyenoord w Lidze Konferencji 1:0, a w ubiegłym roku w kontrowersyjnych okolicznościach przegrał po karnych z Sevillą. Nie udało się jednak wrócić Romie do Ligi Mistrzów.

„Chcemy podziękować Jose w imieniu wszystkich w Romie za pasję i zaangażowanie jakie pokazał od czasu przybycia do Giallorossich. Zawsze będziemy dobrze wspominać jego zarządzanie, ale wierzymy, że w najlepszym interesie klubu konieczne są natychmiastowe zmiany. Życzymy Jose i jego współpracownikom wszystkiego najlepszego na przyszłość” – przekazali w oświadczeniu Dan oraz Ryan Friedkinowie, właściciele Romy 

Roma wkrótce ma podać nazwisko zastępcy Mourinho. Spekuluje się, że do końca sezonu Romę ma objąć legenda klubu, Daniele De Rossi. Mistrz świata z 2006 roku ma za sobą nieudaną przygodę w drugoligowym wtedy SPAL Ferrara, gdzie trenował m in. Patryka Pedę czy swojego kumpla z szatni, Radję Nainggolana, którego tam ściągnął.

60-letni Mourinho prowadził Romę przez dwa i pół roku, w 138 meczach. Zanotował w nich 68 wygranych, 30 remisów oraz 40 porażek – miał średnią punktową 1.70 na mecz. „The Special One” zostawia Romę na 9. miejscu w tabeli, ze stratą pięciu punktów do strefy Ligi Mistrzów. Rzymianie w Lidze Europy zmierzą się w 1/16 finału z Feyenoordem, będzie to ich trzecie spotkanie w krótkim czasie w rozgrywkach europejskich.

Fot. PressFocus