De Rossi tymczasowym trenerem Romy

16.01.2024

Daniele De Rossi tymczasowym trenerem Romy! Pomocnik znany ze swojej waleczności, zaangażowania i przywiązania do Romy, wraca do domu. Po nieudanej przygodzie w SPAL Ferrara, legenda „Giallorossich” obejmuje wakat na stanowisku trenera Romy, co wczesnym popołudniem ogłosił we wtorek klub.

Wakat został pozostawiony dziś rano przez Mourinho, który został zwolniony przez rodzinę Friedkinów z racji niezadowalających wyników w tym sezonie. Klub poinformował o tym w oficjalnym oświadczeniu we wtorkowe przedpołudnie. Mourinho prowadził klub od 2021 roku i doprowadził go do dwóch europejskich finałów – w 2022 wygrał Ligę Konferencji po pokonaniu Feyenoordu 1:0, rok później przegrał w kontrowersyjnych okolicznościach po karnych finał Ligi Europy z Sevillą. Zostawia on klub na 9. miejscu w Serie A i w 1/16 finału Ligi Europy.

De Rossi, zanim objął drużynę ze Stadio Paolo Mazza, przez kilkanaście miesięcy pracował przy seniorskiej kadrze Włoch. Był zarówno jednym z asystentów Roberto Manciniego w okresie przygotowań do mistrzostw Europy, które później Włosi wygrali (marzec- sierpień’21), jak i asystentem technicznym męskich drużyn narodowych od U15 do U20 (sierpień’21- styczeń ’22). Do sztabu Manciniego wrócił w styczniu 2022 roku i był nim do października tego roku, do momentu objęcia zespołu Serie B.

117-krotny reprezentant Włoch w SPAL wytrzymał 17 spotkań, z czego wygrał zaledwie trzy. Objął klub po Roberto Venturato jesienią 2022 roku. Wtedy drugoligowa drużyna finalnie spadła do Serie C, ale już z innym trenerem – Massimo Oddo, który zastąpił legendę Romy. De Rossi od września 2023 roku ma licencję UEFA Pro. Jest absolwentem szkoły trenerskiej w Coverciano. W październiku 2023 roku o trenerze De Rossim na kanale Meczyki.pl wypowiedział się reprezentant Polski i jego były podopieczny, Patryk Peda: „Jako osoba to wzór w każdym aspekcie. Gdy odchodził, płakali nawet ci piłkarze, którzy nie grali. Jest wyrozumiały, ale gdy miał powiedzieć, co leżało mu sercu, to mówił to na głos”.

Fot. PressFocus