FIFA chce rewolucyjnych kar za rasizm na stadionach

21.01.2024

FIFA chce rewolucyjnych kar za rasizm na stadionach. Prezydent FIFA, Gianni Infantino, zaapelował, aby kluby były karane automatyczną przegraną, jeśli ich kibice dopuszczą się aktów rasizmu i spowodują przerwanie spotkania.

Weekendowe akty rasizmu

Uwagi Infantino pojawiły się po głośnych sobotnich incydentach z udziałem bramkarza AC Milan – Mike’a Maignana – i pomocnika Coventry City – Kaseya Palmera. Maignan podczas meczu Serie A z Udinese zszedł z boiska w wyniku kibicowskiego zachowania za jego bramką. Stwierdził później, że był celem „małpich odgłosów”. Palmer powiedział, że był celem podobnych obelg ze strony kibiców Sheffield Wednesday podczas wyjazdowego meczu Coventry w Championship. FIFA chce rewolucyjnych kar za rasizm na stadionach.

Wydarzenia, które miały miejsce w Udine i Sheffield w sobotę, są całkowicie odrażające i całkowicie nie do przyjęcia. Nie ma miejsca na rasizm czy jakąkolwiek formę dyskryminacji – zarówno w piłce nożnej, jak i w społeczeństwie. Zawodnicy dotknięci sobotnimi wydarzeniami mają moje niepodzielne wsparcie. Potrzebujemy, aby wszystkie zainteresowane strony podjęły działania, zaczynając od edukacji w szkołach, aby przyszłe pokolenia zrozumiały, że to nie jest część piłki nożnej ani społeczeństwa. Oprócz trzystopniowego procesu (mecz przerwany, mecz wznowiony, mecz przerwany), musimy wprowadzić automatyczną karę dla drużyny, której kibice dopuścili się rasizmu i spowodowali przerwanie meczu. a także ogólnoświatowe zakazy stadionowe i zarzuty karne dla rasistów. FIFA i piłka nożna okazują pełną solidarność ofiarom rasizmu i wszelkich form dyskryminacji. Raz na zawsze: Nie dla rasizmu! Nie dla wszelkich form dyskryminacji!

To słowa Infantino. FIFA chce rewolucyjnych kar za rasizm na stadionach. Piłkarze Milanu wznowili mecz i ostatecznie odwrócili losy spotkania – wygrali 3:2. Udinese wydało oświadczenie w niedzielę rano, mówiąc, że „będzie współpracować ze wszystkimi organami śledczymi, aby zapewnić natychmiastowe wyjaśnienie incydentu„. „To nie powinno istnieć w świecie piłki nożnej, ale niestety od wielu lat to się powtarza. Wszyscy musimy zareagować, musimy coś zrobić, bo nie można tak grać” – powiedział Maignan.

FIFA chce rewolucyjnych kar za rasizm na stadionach i jeżeli odpowiednio stanowczo weźmie się za niego, możemy spodziewać się tego tematu w nadchodzących miesiącach.