Włoski klub przejęty przez Saudyjczyków?! Trwają rozmowy

10.02.2024

Mocny włoski klub wkrótce może zostać przejęty przez Saudyjski Fundusz Inwestycyjny (PIF). Włoska „La Repubblica” donosi, że trwają obecnie rozmowy w sprawie przejęcia AS Romy. 

Jaki jest potencjalny koszt transakcji?

Według włoskiej publikacji „La Repubblica”, trwają właśnie negocjacje amerykańskich właścicieli Romy, rodziny Friedkin oraz PIF w sprawie sfinalizowania przejęcia klubu (970 mln dolarów). W raporcie dodaje się też, że Arabowie planują zainwestować kolejne 325 milionów dolarów (300 mln euro) w budowę nowego stadionu w rejonie stolicy zwanym Pietralata. Jeden z członków zarządu – szef Eric Williamson, który blisko współpracuje z Friedkinem – został zauważony w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Wiadomo, że może też chodzić o umowę sponsorską rzymian z Riyadh Season, czyli saudyjskim festiwalem sportu i rekreacji, który teraz widnieje na przodzie stroju „Giallorossich”. Połączono jednak kropki, bo przecież bracia Friedkinowie chcą sprzedać Romę za około miliard euro. Prywatny inwestor Turki Alalshikh, doradca królewski i prezes General Entertainment Authority Arabii Saudyjskiej, jest również podawany jako potencjalny nabywca Romy. Wcześniej kupił Almerię w 2019 roku i był poprzednim właścicielem egipskiego giganta piłkarskiego – Pyramids FC.

Friedkinowie chcieliby zjeść ciastko i mieć ciastko – zachować kontrolę nad Romą, wchodząc tylko w jakąś partnerską spółkę z jedną z dwóch opcji saudyjskich. Saudyjczycy woleliby nabycie 100% udziałów. Negocjacje są skomplikowane i cały czas trwają. To może być kwestia nawet kilku miesięcy, w których wyjaśni się przyszłość. AS Roma walczy też o wywalczenie przepustki do Champions League 2024/25.

Saudyjczycy inwestują w futbol. Włoski klub może być kolejny

Należący do saudyjskiego rządu PIF jest już właścicielem Newcastle i czterech klubów Saudi Pro League: Al-Hilal, Al-Nassr, Al-Ahli oraz Al-Ittihad. To oczywiście te kluby, w których gra najwięcej gwiazd znanych z występów w Europie, czyli Karim Benzema, Cristiano Ronaldo, Aleksandar Mitrović, Sadio Mane, Aymeric Laporte, Riyad Mahrez i jeszcze wielu, wielu innych. Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych oficjalnie domknął przejęcie Newcastle w październiku 2021 r. transakcją o wartości 408 mln dolarów (około 375 mln euro). Zakończyła się 14-letnia kadencja bardzo skąpego w wydatkach Mike’a Ashleya. Przez wiele lat najdrożej kupionym piłkarzem pozostawał Michael Owen. To już jednak dawno nieaktualne.

Fot. PressFocus