Górnik Zabrze górą w derbach Śląska! Pierwsza porażka Piasta od czterech miesięcy

10.02.2024

Po raz 24. w historii Piast Gliwice oraz Górnik Zabrze stanęli naprzeciw siebie na poziomie Ekstraklasy. Oba zespoły przystępowały do derbów w znakomitej formie. Górnik nie przegrał żadnego z trzech ostatnich meczów, Piast zaś ostatnich 12. Serię meczów bez porażki udało się przedłużyć podopiecznym Jana Urbana, którzy wygrali w Gliwicach 3:1.

Górnik Zabrze nie odniósł ligowego zwycięstwa z Piastem od… niemal sześciu lat. W marcu 2018 roku, na skutek zamieszek podczas rozgrywanych w Gliwicach derbów, zabrzanie otrzymali walkowera. W dziewięciu kolejnych bezpośrednich meczach na poziomie Ekstraklasy, „Żabole” nie wygrali ani razu.

Trafiła kosa na kamień

O przełamanie tej niechlubnej serii mogło być o tyle ciężko, że Piast nie przegrał od 23 września. Od czasu porażki 0:1 ze Śląskiem, podopieczni Aleksandara Vukovicia odnieśli po sześć zwycięstw (z czego trzy w Pucharze Polski) i remisów. Co więcej, w trzech ostatnich meczach nie stracili bramki. W niewiele gorszej dyspozycji do derbowego starcia przystępował zespół Jana Urbana. W trzech ostatnich meczach przed przerwą Górnik dwa razy wygrał i raz zremisował. Cztery ostatnie wygrane zabrzan kończyły się jednocześnie zachowaniem czystego konta.

Najlepsza w tym sezonie seria Górnika bez porażki wyniosła trzy mecze. W grudniu podopieczni Urbana wyrównali tę passę, a w sobotni wieczór mieli okazję ją przebić. Pierwszy krok w tym kierunku został wykonany w 15. minucie, kiedy to zabrzan na prowadzenie wyprowadził Adrian Kapralik. Słowak strzelił trzeciego gola w tym sezonie Ekstraklasy.

Kapralik show

Wypożyczony z Żyliny skrzydłowy na jednej bramce nie zamierzał poprzestawać. Podobnie, jak w pierwszej połowie, Kapralik pierwszy kwadrans zakończył wpakowaniem piłki do siatki. Słowak ustrzelił premierowy debiut na polskich boiskach.

Raptem pięć minut Kapralik do dubletu dołożył asystę przy trafieniu Lukasa Podolskiego. Kapitan Górnika znakomitym strzałem lewą nogą sprzed pola karnego „zdjął pajęczynkę” z bramki strzeżonej przez Karola Szymańskiego. Niemiec jest prawdziwym talizmanem w zespole z Zabrza, bowiem Górnik wygrał każdy z czterech poprzednich meczów, w którym mistrz świata z 2014 roku zdobył bramkę.

Bramka na otarcie łez

Górnikowi nie udało się jednak okrasić piątego kolejnego zwycięstwa czystym kontem. W 83. minucie, drugiego w tym sezonie Ekstraklasy gola zdobył Jorge FelixPo raz pierwszy od października 2017 roku Górnik wygrał w lidze z Piastem. Wtedy to bowiem „Żabole” ostatni raz zainkasowali trzy punkty po starciu z gliwiczanami typowo na boisku. Zabrzanie nie przegrali także czwartego meczu z rzędu, co po raz ostatni zdarzyło się im w kwietniu 2023.

Piast zaś zakończył imponującą, trzymiesięczną serię 12 meczów bez porażki. Gliwiczanie muszą także powoli zacząć oglądać się za siebie, bo przewaga nad strefą spadkową wynosi już tylko sześć punktów. Co więcej, otwierająca tę strefę Korona ma dwa mecze rozegrane mniej.

screen: Canal+Sport