Milowy krok w kierunku mistrzostwa. Bayer Leverkusen rozgromił Bayern!

10.02.2024

Zmierzający w kierunku historycznego, pierwszego mistrzostwa Bayer Leverkusen miał przed sobą moment prawdy. „Aptekarze” mierzyli się przed własną publicznością z wiceliderem, Bayernem Monachium. Podopieczni Xabiego Alonso nie dali najmniejszych szans „Bawarczykom” i pewnie pokonali ich 3:0. Tym samym, przewaga Bayeru wzrosła do pięciu punktów.

Dwa punkty – tyle wynosiła przewaga prowadzącego w tabeli Bayeru nad drugim Bayernem. Wygrana monachijczyków oznaczałaby, że „Aptekarze” po raz pierwszy od początku grudnia straciliby pozycję lidera. Zwycięstwo podopiecznych Xabiego Alonso byłoby zaś znaczącym krokiem w kierunku pierwszego w historii klubu mistrzostwa Niemiec. No i mamy ten drugi scenariusz, pięć punktów przewagi.

Na tym etapie sezonu Bundesligi tylko Bayern Pepa Guardioli w sezonach 2013/14 i 2015/16 miał większą liczbę oczek. 50 punktów „Die Roten” było zaś szóstym najwyższym wynikiem w historii niemieckiej ekstraklasy po 20 meczach. To pokazuje, jak genialna jest to walka w tym sezonie. Bayern z szalejącym Harrym Kane’m wcale nie jest słaby.

Imponująca seria Leverkusen

Teoretycznie, do sobotniego starcia lepiej przygotowani powinien być zespół Thomasa Tuchela. „Bawarczycy” odpoczywali w środku tygodnia, podczas gdy Bayer w ćwierćfinale Pucharu Niemiec rozgrywał hitowy mecz z VfB Stuttgart. Trzecia drużyna Bundesligi dwukrotnie wychodziła na prowadzenie, jednak „Aptekarze” za każdym razem odpowiadali. Co więcej, w 90, minucie bramkę na wagę awansu do półfinału krajowego pucharu zdobył Jonathan Tah. Tym samym, Bayer po 30 meczach tego sezonu wciąż był niepokonany (26 zwycięstw, 4 remisy).

Zamknięty Bayern

Po pierwszej połowie wcale nie było jednak widać tego, że piłkarze Bayeru mieli w nogach dodatkowe 90 minut. ,,Bawarczycy” w ciągu pierwszych 45 minut rywalizacji oddali zaledwie trzy strzały, co było ich najgorszym wynikiem w tym sezonie Bundesligi.

Po stronie Leverkusen było zaś osiem uderzeń, z czego aż pięć w światło bramki. Jedno z nich, Josipa Stanisicia z 18. minuty to bramka na 1:0. Asystę przy trafieniu wypożyczonego z Bayernu Monachium Chorwata zaliczył Robert Andrich, który zagrał futbolówkę między nogami Dayota Upamecano po błyskawicznym wznowieniu gry z autu. Stanisić za to od razu uniósł ręce w geście przeprosin. Normalnie gra na pozycji jednego z trzech stoperów. Tym razem Xabi Alonso wystawił go na prawym wahadle. Chorwat został jednym z najlepszych, a być może i najlepszym graczem meczu.

Jeszcze gorsza druga połowa

Przerwa zupełnie nie odmieniła zawodników z Monachium. Przed rozpoczęciem drugiej połowy Tuchel w miejsce Dayota Upamecano wprowadził Joshuę Kimmicha oraz Thomasa Muellera za Aleksandara Pavlovicia. Tym samym, liczba defensywnych zawodników w składzie Bayernu zmalała z siedmiu do sześciu. Wszelkie założenia „Die Roten” poszły jednak z dymem już w 50. minucie, kiedy to na 2:0 podwyższył Alejandro Grimaldo.

W 21 meczach tego sezonu, Hiszpan ma udział przy 17 bramkach zespołu (osiem goli, dziewięć asyst). Odkąd Opta mierzy tak szczegółowe dane, tylko Patrick Helmes w sezonie 2008/09 miał na tym etapie rozgrywek Bundesligi większy udział przy golach zdobywanych przez Bayer – 19.

Bayer wbija gwoździa do trumny

Nie mając już nic do stracenia, w piątej minucie doliczonego czasu gry Manuel Neuer powędrował w pole karne „Aptekarzy”. Prawie nawet oddał strzał. Skończyło się jednak przechwytem piłki przez podopiecznych Alonso i wyprowadzeniem kontry, po której Jeremie Frimpong ustalił wynik tego spotkania na 3:0. Po meczu wściekły był Thomas Muller, który gestykulował i przeklinał na żywo w telewizji, krytykując grę Bayernu i podejście zawodników.

Po 31 meczach we wszystkich rozgrywkach, Bayer jako jedyny zespół występujący w najważniejszych europejskich ligach pozostaje niepokonany (27 zwycięstw, cztery remisy). Jeżeli Leverkusen w następnej serii gier nie przegra wyjazdowego starcia z Heidenheim, wyrówna najlepszy wynik w historii bundesligowych drużyn. W latach 2019-20, prowadzony przez Hansiego Flicka Bayern nie przegrał 32 kolejnych meczów.

Wygrana 3:0 „Aptekarzy” sprawiła, że zwiększyli oni swoją przewagę nad drugim Bayernem do pięciu punktów. Jak wylicza Opta, dzięki temu zwycięstwu szanse Bayeru na pierwsze w historii mistrzostwo Niemiec wzrosły z 49% do 66%.