Juergen Klinsmann zwolniony z Korei Południowej!

16.02.2024

Półfinałowa klęska w Pucharze Azji ze znacznie niżej notowaną Jordanią 0:2 pogrążyła Juergena Klinsmanna. Południowokoreańska federacja ogłosiła w piątek, że Niemiec przestał pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji „Tygrysów Azji”.

Ryzykowna decyzja władz

Obok Japonii, reprezentacja Korei Południowej typowana była w roli głównego faworyta do zwycięstwa w tegorocznym Pucharze Azji. Trudno było się dziwić takim głosom, wszak „Tygrysy Azji” na ostatnim mundialu po raz pierwszy od 12 lat wyszły z grupy. Na azjatyckim turnieju Korei nie prowadził jednak architekt pierwszego od ponad dekady sukcesu na mistrzostwach świata. Po wysokiej porażce 1:4 z Brazylią w 1/8 finału z funkcji selekcjonera zwolniony został Paulo Bento. Pod koniec lutego 2023 roku rolę tę powierzono Juergenowi Klinsmannowi. Dla Niemca był to powrót na ławkę trenerską po ponad trzech latach przerwy.

Przygotowanie pod turniej

Klinsmann miał już doświadczenie z roli selekcjonera, bowiem w latach 2011-16 prowadził reprezentację USA. Zadaniem Niemca było przygotowanie koreańskiej drużyny do Pucharu Azji, na który „Tygrysy Azji” awans zapewniły sobie już w czerwcu 2021 roku. Początek pracy Klinsmanna na Dalekim Wschodzie nie był usłany różami. W pierwszych pięciu meczach Korea Południowa nie wygrała ani razu, notując w tym czasie trzy remisy i dwie porażki. Wrześniowa wygrana z Arabią Saudyjską 1:0 zapoczątkowała jednak serię siedmiu zwycięstw.

Męczarnie po drodze

Ta została jednak przerwana w drugiej kolejce fazy pucharowej Pucharu Azji. Korea sensacyjnie zremisowała 2:2 ze znacznie niżej notowaną w rankingu FIFA Jordanią. W ostatniej serii gier Koreańczycy zremisowali 3:3 z uplasowaną w światowym zestawieniu o 100 pozycji niżej Malezją. „Tygrysom Azji” udało się wyjść z grupy, lecz dopiero z drugiego miejsca.

W 1/8 finału Koreańczycy mierzyli się z Arabią Saudyjską. Rzutem na taśmę doprowadzili do dogrywki, bo zadecydowała o tym bramka na 1:1 Cho Gue-Sunga w 99. minucie. Ostatecznie, podopieczni Klinsmanna awansowali do ćwierćfinału, wygrywając serię „jedenastek” 4:2. W starciu o półfinał Korei przyszło się mierzyć z jeszcze silniejszą Australią i znów uciekła spod topora, bowiem bramkę wyrównującą na 1:1 w szóstej minucie doliczonego czasu gry zdobył Hwang Hee-Chan. Tym razem o losach awansu nie zadecydował już konkurs rzutów karnych, gdyż w 104. minucie bramkę na 2:1 zdobył Heung Min-Son.

Klęska w półfinale

W półfinale Korea Płd. spotkała się z grupowym rywalem, Jordanią i stanęła o krok od pierwszego od 2015 roku awansu do finału Pucharu Azji. Co więcej, od 64 lat Koreańczycy nie odnieśli zwycięstwa w tym turnieju. Kibice z Dalekiego Wschodu nie zaznali jednak pierwszego od 1960 roku smaku triumfu w Pucharze Azji, bowiem sensacyjnie ulegli oni 87. drużynie w rankingu FIFA 0:2.

Kilka dni po klęsce ze znacznie niżej notowanym rywalem, władze koreańskiej federacji podjęły decyzję o zwolnieniu Juergena Klinsmanna. Niemiec poprowadził Koreę Płd. w zaledwie 17 meczach, co jest najmniejszą liczbą od niemal 10 lat. Na stanowisku selekcjonera „Tygrysów Azji” Klinsmann nie przetrwał nawet roku. Krócej pracował on tylko w Herthcie Berlin – 2,5 miesiąca.

W połowie marca Korea Południowa wróci do gry w eliminacjach do mistrzostw świata 2026. Po dwóch kolejkach, z kompletem sześciu punktów prowadzi w grupie.