Rekord w meczu Ligue 1. Takiego wyniku nie było od dawna

19.02.2024

W 22. kolejce Ligue 1 Lille podejmowało u siebie Le Havre. Gospodarze pokonali beniaminka 3:0, a bohaterem zespołu „Mastifów” został Jonathan David. Kanadyjczyk ustrzelił hat-tricka, generując przy tym xG na poziomie 3,17. To rekordowy wynik w czołowych pięciu europejskich ligach w ciągu półtora sezonu (od 2022/23).

W dwóch poprzednich sezonach Jonathan David był najlepszym strzelcem w rozgrywkach Ligue 1. Odkąd latem 2020 roku przeniósł się na północ Francji, w barwach Lille rozegrał 167 meczów, w których zdobył 74 bramki. Wychowanek Ottawa Wizards był także członkiem drużyny, która w 2021 roku sięgnęła po historyczne mistrzostwo Francji.

Czym jest xG?

Krótkie wyjaśnienie, czym jest xG – to tzw. expected goals, specjalistyczna statystyka, która wylicza szansę na zdobycie bramki. Chodzi o klarowność sytuacji, miejsce, liczbę zawodników znajdujących się przed. Wiadomo, im bardziej czysta „setka”, tym xG wychodzi wyższe. Oczywiście nie jest to statystyka precyzyjna, bo nie zalicza sytuacji, gdy np. ktoś się „machnie” i nie trafi w piłkę, a zalicza tylko strzały, więc nie można jej traktować jak prawdy objawionej, ale może pomóc przy analizie spotkania.

Erling Haaland w meczu z West Hamem w tym sezonie marnował sytuacje na potęgę. I nawet w tej sytuacji wygenerował xG na poziomie 2,93. Jonathan David, według tego modelu, miał więc lepsze teoretycznie okazje niż Haaland w tamtym spotkaniu, gdzie zmarnował 6-7 szans. Kilka z nich można znaleźć poniżej:

Przełamanie snajpera Lille

Jeszcze do niedawna ten sezon nie był dla Davida usłany różami. Do końca stycznia rozegrał on 27 meczów, w których strzelił 11 goli. W ten miesiąc Kanadyjczyk wszedł jednak z przytupem, ustrzelając dublet w wygranym 4:0 meczu z Clermont. Choć w przegranych meczach z Lyonem (1:2) i PSG (1:3) David nie wpisał się na listę strzelców, to w sobotnim starciu z Le Havre odkuł się za dwa spotkania bez gola na koncie.

David już w 14. minucie wyprowadził „Mastify” na prowadzenie, a tuż przed przerwą podwyższył na 2:0. Choć wykonywany w 49. minucie przez Kanadyjczyka rzut karny obronił Arthur Desmas, golkiper Le Havre był bezradny wobec dobitki. Tym samym, David ustrzelił drugiego hat-tricka w tym sezonie (pierwszy był w Pucharze Francji, gdy Lille wygrało 12:0). W sumie ma trzy w zespole z północy Francji i zdobył je na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy:

• z Olympique Lyon w lidze 10 marca 2023
  • z Golden Lion w Pucharze Francji 6 stycznia 2024
  • najświeższy z Le Havre 17 lutego 2024

Rekordowy wynik

W wygranym 3:0 meczu z beniaminkiem David wygenerował xG na poziomie 3,17. To najlepszy wynik w czołowych pięciu europejskich ligach od początku sezonu 2022/23. Dzięki hat-trickowi z Le Havre Kanadyjczyk wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji strzelców Ligue 1. Więcej bramek na koncie ma tylko opuszczający latem tego roku Francję Kylian Mbappe – 21.

Wyceniany przez portal Transfermarkt na 50 milionów euro napastnik już od dawna łączony jest z angielskimi klubami. W zimowym okienku transferowym o Kanadyjczyka zabiegał Manchester United. David jest również na celowniku Aston Villi, czy Brentfordu, które latem powalczą o ściągnięcie go do siebie.