Inter bliżej ćwierćfinału. Złota zmiana Arnautovicia

21.02.2024

Po raz pierwszy od 13 lat Inter Mediolan drugi rok z rzędu może awansować do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Lider Serie A pokonał u siebie Atletico Madryt 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Marko Arnautović, który w przerwie zastąpił kontuzjowanego Marcusa Thurama.

Imponująca forma Interu

Spośród wszystkich drużyn przystępujących do 1/8 finału Ligi Mistrzów tylko Manchester City był w lepszej formie od Interu Mediolan. W 2024 roku Inter rozegrał osiem meczów i wszystkie wygrał. W tym czasie sięgnął po Superpuchar Włoch oraz odskoczył drugiemu w tabeli Serie A Juventusowi na dziewięć punktów. Tym samym jest już o krok od 20. w historii Scudetto.

„Nerazzurri” w ośmiu zwycięskich meczach zdobyli 19 bramek, tracąc przy tym zaledwie cztery. Yann Sommer, który wystąpił we wszystkich tych spotkaniach, zachował aż pięć czystych kont. Szwajcar w tym sezonie zagrał już 20 meczów „na zero z tyłu”, co jest najlepszym wynikiem w czołowych ligach. Z 59 golami w Serie A Inter jest również najskuteczniejszym zespołem w ligach TOP 5 – ex aequo z Liverpoolem.

Kontrola od samego początku

Biorąc pod uwagę drużyny, które w Lidze Mistrzów strzeliły ponad 100 goli, Antoine Griezmann odpowiada za aż 18% zdobytych przez Atletico bramek w tych rozgrywkach (31 ze 169). Tylko Leo Messi w barwach Barcelony miał udział przy większej liczbie bramek w Champions League dla swojego zespołu – 21%.

Francuzowi nie udało się jednak powiększyć swojego dorobku w Lidze Mistrzów, bowiem defensywa Interu kompletnie wyłączyła z gry ofensywnych zawodników „Los Colchoneros”. Podopieczni „Cholo” Simeone oddali tylko siedem strzałów i żaden nie był celny.

Złota zmiana

Dla „Nerazzurrich” problematyczna może się okazać kontuzja Marcusa Thurama. Już w pierwszej połowie musiał zakończył udział w spotkaniu. Choć Thuram badania przejdzie dopiero w czwartek, „La Gazzetta dello Sport” już teraz informuje, że jego pauza może potrwać nawet trzy tygodnie.

W miejsce drugiego najlepszego strzelca Interu w tym sezonie pojawił się Marko Arnautović. W grupowym meczu z Benfiką (3:3) zdobył pierwszą bramkę w Lidze Mistrzów od 2010 roku. Wówczas, w barwach Werderu, strzelił dwa gole, a we wtorkowy wieczór udało mu się wyrównać swój najlepszy dorobek w tych rozgrywkach. W 79. minucie Arnautović dobił do pustej bramki obroniony wcześniej przez Jana Oblaka strzał Lautaro Martineza.

Atletico w ósmym wyjazdowym meczu Ligi Mistrzów z rzędu straciło min. jedną bramkę. Nie przyzwyczaili do takiej passy w przeszłości. Ostatni raz podopieczni Simeone „na zero z tyłu” w tych rozgrywkach zagrali w marcu 2022 roku, kiedy to na Old Trafford pokonali 1:0 Manchester United.

Inter zaś pierwszy raz od niemal trzech lat wygrał dziewiąty mecz z rzędu. Po raz ostatni dokonał tego w okresie od lutego do kwietnia 2021 roku, jeszcze pod wodzą Antonio Conte. Warto dodać, że Inter niedługo później sięgnął po 19. w historii klubu Scudetto.