Nie żyje Artur Jorge. Zdobywca Pucharu Mistrzów z FC Porto

22.02.2024

Nie żyje Artur Jorge, zdobywca Pucharu Mistrzów z FC Porto. Były piłkarz i trener, który zapisał się na kartach historii portugalskiej piłki. Jako zawodnik największe sukcesy osiągał z Benfiką, gdzie dwukrotnie został królem strzelców ligi w swoim kraju. W FC Porto, w roli szkoleniowca, trzy razy sięgnął po mistrzostwo kraju oraz wygrał Puchar Mistrzów jako pierwszy portugalski trener w historii. Zmarł w wieku 78 lat.

Legenda portugalskiej piłki

Artur Jorge od najmłodszych lat związany był z FC Porto. Największe sukcesy podczas piłkarskiej kariery świętował jednak w Benfice. Były napastnik przez dwa sezony z rzędu był królem strzelców ligi portugalskiej. W latach 1969-1973 wraz z ”Orłami” zdominował krajowe podwórko. Cztery razy wygrał mistrzostwo kraju oraz trzy razy Puchar Portugalii. Dla reprezentacji „Selecao” wystąpił w 16 meczach.

Po odwieszeniu butów na kołku, rozpoczął barwną przygodę trenera. Najwięcej sławy przyniósł mu pobyt w FC Porto. Pierwsza kadencja trwała w latach 1984-89, druga 1988-91 (w sezonach 1986-89 prowadził byłego reprezentanta Polski – Józefa Młynarczyka) . W tym czasie trzy razy triumfował w lidze oraz Superpucharze i do gabloty z trofeami wstawił jeden Puchar Portugalii. W sezonie 1986/87  wygrał Puchar Mistrzów (dzisiejszy odpowiednik Ligi Mistrzów) w finałowym spotkaniu z Bayernem Monachium, jako pierwszy portugalski trener w historii. Oprócz krajowego podwórka, Artur Jorge został mistrzem Ligue 1, wraz z Paris Saint-Germain w 1994 roku. Jako selekcjoner prowadził Portugalię, Szwajcarię oraz Kamerun.

Fot. fcporto.pt