Rezygnacja legendarnego trenera. Powodem zdrowie

22.02.2024

Rezygnacja legendarnego trenera, powodem zdrowie. Mowa o jednym z trenerów, który w Europie był jednym z pionierów grania systemem 4-3-3 na szerszą skalę, czeskim miłośniku ofensywnej myśli szkoleniowej – Zdenku Zemanie. Parę dni temu przeszedł on zabieg i w czwartek pożegnał się z klubem, składając rezygnację.

Rezygnacja legendarnego trenera. Powodem zdrowie

Jak dowiadujemy się z komunikatu Pescary – trener w czwartek przybył na trening, aby pożegnać się z drużyną. Może to w teorii oznaczać zakończenie trenerskiej kariery 76-latka.

Pożegnawszy się z drużyną i po formalnym złożeniu rezygnacji, Zdeněk Zeman opuszcza dziś kierownictwo techniczne pierwszej drużyny niebiesko-białych. Uściski, trenerze!

Parę dni temu przeszedł on zabieg i w czwartek pożegnał się z klubem, składając rezygnację. W grudniu 2023 roku, Zeman miał atak niedokrwienny (ang. TIA, transient ischemic attack) – to krótkotrwałe (trwające maksymalnie dobę – przyp. MZ) wystąpienie objawów uszkodzenia mózgu na skutek zaburzeń krążenia mózgowego.

 

Zeman, tak jak obecnie Maurizio Sarri, znany jest z uzależnienia od papierosów. W przeszłości był trenerem Romy, Lazio, Foggii czy Pescary.  Przybył do Włoch w 1968 roku i pozostał do dziś. Wpadł wtedy odwiedzić swego wujka, trenera Cestmira Vycpalka, człowieka, który do 2007 roku był ostatnim zagranicznym szkoleniowcem Juventusu. Z powodu interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, został w Italii i osiedlił się tam na stałe, osoba wujka pomogła zdobyć mu pierwsze szlify w młodzieżowych drużynach Palermo.

Jego widowiskową Foggią zachwycały się Włochy lat. 90. – sam trener miał wzorować się choćby na holenderskim futbolu totalnym. On sam sukcesów odniósł mało – dwukrotnie wygrał Serie B, raz trzecią ligę, do tego wybrano go trenerem roku za to drugie ze zwycięstw na drugim poziomie; mowa o Pescarze 2011-12 z Lorenzo Insigne, Ciro Immobile oraz Marco Verrattim w skladzie.

Pescara aktualnie jest klubem Serie C – Zeman pozostawił zespół na pozycji numer 6 na 20 w grupie B. Daje to (jak wszystkie miejsca od drugiego do dziesiątego) możliwość gry w bardzo skomplikowanych barażach o awans do Serie B

 

Fot. Pescara Calcio