Everton z mniejszą karą punktową niż początkowo

26.02.2024

W ostatnich miesiącach głośno było o ujemnych punktach Evertonu. Początkowo władze brytyjskiej piłki zdecydowały, że zostanie ukarany zabraniem 10 punktów w ligowej tabeli. Jak podaje jednak Fabrizio Romano, ostatecznie kara ta zostanie zmniejszona do sześciu „oczek” w tegorocznym sezonie Premier League.

Z czego wynika całe zamieszanie?

Sprawa ma swoje korzenie w rozgrywkach 2021/22, kiedy to Everton znacząco naruszył naruszył finansowe fair play. W ostatnich trzech latach drużyna z Goodison Park zantotowała pieniężną stratę w wysokości ponad 300 milionów funtów, przy dozwolonych 105 milionach. Zespół z Liverpoolu próbował się tłumaczyć władzom Premier League na wielu rozprawach sądowych i w oficjalnych pismach, jednak federacja okazała się nieugięta.

Właściwie strona reprezentująca klub przekonała kluczowe postacie w lidze angielskiej do tego, żeby nie nakładać na nich zakazu transferowego, który mógłby doprowadzić do upadku klub z dużymi zasługami w historii brytyjskiego futbolu. Warto zaznaczyć także, że sankcja zastosowana przeciwko „The Toffies” jest najbardziej surową karą w całej historii Premier League. Everton po całym zdarzeniu wystosował komunikat, w którym de facto wypowiedział sądową wojnę władzom ligi angielskiej:

„Everton jest zszokowany, jak i rozczarowany decyzją komisji Premier League.  Klub uważa, iż Komisja nałożyła całkowicie nieadekwatną oraz niesprawiedliwą karę. Ogłaszamy również, że będziemy odwoływać się od tej decyzji. Rozpocznie się teraz proces odwoławczy, a sprawa Evertonu zostanie rozpatrzona przez Komisję Apelacyjną, powołaną zgodnie z zasadami Premier League”.

https://twitter.com/Everton/status/1725488379838562374?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1725488379838562374%7Ctwgr%5E29861368d55410b0c7564b18c3613cbe8b1c0d53%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffutbolnews.pl%2Fnewsroom%2F80872oficjalnie-everton-ukarany-odjeciem-punktow-w-premier-league

Everton ze zmniejszoną karą

Takie odważne podejście opłaciło się władzom zespołu, który obecnie prowadzony jest przez charyzmatycznego Seana Dyche’a, który także wypowiadał się nie jeden raz na temat surowej kary. Jak poinformował dziś zaufany Fabrizio Romano, Komisja Ligi zadecydowała o ukróceniu sankcji o cztery punkty w ligowej tabeli. Wobec tego Everton straci „tylko” sześć punktów, co mocno zwiększa szansę ekipy z Goodison Park na utrzymanie się w piłkarskiej elicie.

Obecnie drużyna Sean’a Dyche’a zajmuje 15. pozycję w tabeli i pozostaje bez ligowej wygranej od 16 grudnia. Odjęcie punktów jesienią poskutkowało natychmiastowymi zwycięstwami i zwiększoną motywacją piłkarzy (cztery wygrane z rzędu), ale później było już gorzej. Everton ostatnio tylko przegrywa lub remisuje, ale jak się okazuje, „zyskał” w biurach cztery wcześniej odjęte punkty. Najbliższą okazję na przełamanie niechlubnej passy będzie miał 2 marca z drużyną West Hamu.

fot. Oficjalny Twitter/X Evertonu