Kylian Mbappe spotkał się z Emmanuelem Macronem

28.02.2024

Okolicznościowe wizyty sportowców u prominentnych polityków są częstym zjawiskiem. Najczęściej odbywają się po one po sukcesach danego zawodnika czy drużyny, a takie spotkania zwykle mają charakter kurtuazyjny. Inaczej było w tym przypadku. Kylian Mbappe został zaproszony na rozmowę z prezydentem Francji – Emmanuelem Macronem, a także emirem Kataru – Tamim ibnem Hamadem Al Sanim. Wizyta ta miała jeden cel – przekonać francuskiego napastnika, żeby został w PSG.

Mbappe u Macrona

Co prawda zawodnik PSG do Pałacu Elizejskiego został zaproszony na kolację, ale pojawił się w nim już popołudniu. Ewidentnie zakłopotany Mbappe zapozował fotografom i dziennikarzom, po czym udał się do wnętrza budynku. Czekali w nim przywódcy państw Francji i Kataru, a także pierwsza dama europejskiego państwa – Brigitte Macron.

Oficjalnie temat spotkania był nieznany, jednak francuskie media donosiły, że chodziło o wpłynięcie na decyzję Kyliana Mbappe dotyczącą jego dalszej kariery. Sytuacja w sprawie francuskiej gwiazdy jest bardzo dynamiczna i napięta ze względu na kończący się w czerwcu tego roku kontrakt z PSG. Mbappe zakomunikował w klubie, że chce odejść. Chętnie wziąłby go Real Madryt, który od dobrych paru okienek transferowych ostrzy sobie na to zęby.

Nie pierwsze takie spotkanie

Macron w sprawie Kyliana Mbappe interweniował już w 2022 roku, kiedy to po raz pierwszy napastnik wyraził chęć odejścia z klubu. Wówczas misja prezydenta Francji się powiodła, bo Mbappe ostatecznie przedłużył umowę z paryską drużyną. Katarczykom bardzo zależało na tym, by gwiazdor był piłkarzem posiadanego przez nich PSG w trakcie mundialu, który odbywał się w Katarze. Chodziło o kwestie reklamowe i wizerunkowe. Mbappe stał się sprawą wagi państwowej.

Cena była jednak ogromna, bo zarabia w klubie wręcz nieziemskie pieniądze, a jego wpływy w zespole są ogromne, a przez wielu uważane nawet za niezdrowe. Przykładowo Mbappe ma mieć wpływ na decydowanie o transferach, a także wydalania swoich kolegów z drużyny. Taki układ przyczynił się do tego, że PSG w ostatnich latach nie wygrało ani razu Ligi Mistrzów, co od wielu sezonów jest priorytetem dla katarskich władz klubu.

Mbappe… sprawi problemy?

Podczas spotkania w Pałacu Elizejskim mikrofony zebranych w tym miejscu stacji telewizyjnych uchwyciły słowa, które Macron powiedział do Mbappe. Francuski polityk, a od 2016 roku także prezydent miał stwierdzić:

Teraz sprawisz nam większe problemy.

Rozpaczliwy krok?

Według wielu ekspertów, a także kibiców, spotkanie Macrona z Mbappe można traktować jako ostatnią deskę ratunku, by zatrzymać Francuza w ojczyźnie. Jak podaje Fabrizio Romano, napastnik podjął już decyzję i jest w stu procentach pewny, że latem chce dołączyć do Realu Madryt. W Paryżu daje się już wyczuć atmosferę układania „życia po Mbappe”. Wypowiedzi Luisa Enrique jasno wskazują, że w czerwcu zakończy się pewien etap dla zespołu ze stolicy Francji:

To proste. Prędzej czy później to się stanie. Musimy przyzwyczajać się do gry bez Kyliana.

fot. screen/AFP