ORLEN Ekstraliga: podsumowanie 12. kolejki. Mistrzynie straciły punkty!

03.03.2024

ORLEN Ekstraliga ruszyła i rozpoczęła się istnym „trzęsieniem ziemi”. Pierwsze z sobotnich spotkań przyniosło nam zmianę na trzeciej pozycji w tabeli, a ostatnie – stratę punktów mistrzyń Polski! Czarni Sosnowiec zdecydowanie wygrali derby.

ORLEN Ekstraliga kobiet – podsumowanie spotkań 12. kolejki:

Górnik Łęczna – AP Orlen Gdańsk 1:0
44′ Katja Skupień 1:0

To był naprawdę mocny początek rundy. W Łęcznej spotkały się czwarta z trzecią drużyną jesieni. Pierwszą bramkę wiosny w ORLEN Ekstralidze, a zarazem jedyną w tym spotkaniu, zdobyła Katja Skupień. W końcówce pierwszej połowy dała Górnikowi prowadzenie, a ostatecznie: kolejne trzy punkty do dorobku. Doszło zatem do zmiany w czołówce. Po 12. kolejce to Górnik Łęczna będzie zajmował trzecią pozycję.

Medyk Konin – Rekord Bielsko-Biała 1:1
26′ Nina Budzińska 1:0
84′ Klaudia Olejniczak 1:1

To było jedno z ważniejszych spotkań w kwestii utrzymania. Medyk Konin „przezimował” w strefie spadkowej, ze stratą czterech punktów do będących tuż „nad kreską” AZS UJ Kraków i Rekordu Bielsko-Biała. Zwycięstwo w bezpośrednim starciu dałoby mu znacznie lepszą pozycję do obrony bytu w ORLEN Ekstralidze. Długo się na nie zapowiadało, bo Medyk prowadził po golu Niny Budzińskiej. W końcówce meczu trafiła jednak Klaudia Olejniczak i skończyło się remisem. Mamy więc status quo.

Stomilanki Olsztyn – Śląsk Wrocław 0:3
17′ Marcelina Buś 0:1
53′ Natalia Sitarz 0:2
79′ Klaudia Adamek 0:3

Zajmujące ostatnie miejsce w ligowej tabeli Stomilanki Olsztyn mają w dorobku tylko cztery punkty, a rundę wiosenną rozpoczęły wyjątkowo pesymistycznie. Od 59. minuty meczu ze Śląskiem Wrocław grały w osłabieniu, bo czerwoną kartkę zobaczyła Olga Zubczyk. Już wówczas było jednak 0:2. Strzelanie w Olsztynie zainaugurowała Marcelina Buś, później swoje dołożyła Natalia Sitarz, a kropkę nad „i” postawiła Klaudia Adamek.

UKS SMS Łódź – Pogoń Tczew 5:1
13′ Karolina Majda 1:0
24′ Paulina Filipczak 2:0
59′ Oliwia Domin 3:0
62′ Klaudia Tobiczyk 3:1
70′ Paulina Filipczak 4:1
74′ Patrycja Balcerzak 5:1

Dużo optymizmu może być natomiast w Łodzi. UKS SMS rozpoczął rundę wiosenną na wysokich obrotach. Po wyeliminowaniu Czarnych Sosnowiec w ORLEN Pucharze Polski (4:0), rozbił Pogoń Tczew w ORLEN Ekstralidze. Honorowe trafienie dla przyjezdnych zanotowała Klaudia Tobiaczyk. Po drugiej stronie strzelały: Karolina Majda, Oliwia Domin, Patrycja Balcerzak i dwukrotnie Paulina Filipczak. Dziewięć goli strzelonych w dwóch pierwszych starciach na wiosnę? Łodzianki są na fali.

Czarni Sosnowiec – GKS Katowice 3:0
31′ Karlina Miksone 1:0
39′ Klaudia Miłek 2:0
54′ Daria Kurzawa 3:0

W derbach nie obyło się bez twardej gry. Niespodziewanie drogę do bramki znajdowały jednak tylko piłkarki Czarnych Sosnowiec. Zrewanżowały się tym samym za dotkliwą porażkę 1:4 w rundzie jesiennej. W 31. minucie po rzucie wolnym głową bramkarkę pokonała Karlina Miksone. Osiem minut później Kinga Seweryn obroniła co prawda rzut karny, ale skutecznie dobiła Klaudia Miłek. Wynik ustaliła Daria Kurzawa, wpychając piłkę do bramki w zamieszaniu w 54. minucie.

Nie zabrakło kontrowersji. Wydawało się, że Kurzawa przy trafieniu mogła faulować. Kilkanaście minut później w polu karnym Czarnych opatrywana była Dżesika Jaszek. Sędzia w tej sytuacji nie dopatrzyła się faulu. Nie zmienia to faktu, że GieKSa straciła punkty, co dzień później wykorzystała Pogoń Szczecin. Czarni po zwycięstwie dołączyli do ścisłej czołówki. Mają tyle samo punktów, co SMS Łódź i AP ORLEN Gdańsk.

TUTAJ wyraźnie rozczarowana pracą pani arbiter była Gabriela Grzybowska z GKS-u Katowice.

Pogoń Szczecin – AZS UJ Kraków 6:1
4′ Jaylen Crim 1:0
49′ Zofia Giętkowska 2:0
52′ Karolina Gec 2:1
55′ Weronika Szymaszek 3:1
61′ Marianna Litwiniec 4:1
70′ Jaulen Crim 5:1
75′ Kornelia Okoniewska 6:1

W ostatnim meczu padło najwięcej bramek – aż siedem. Było to jednostronne spotkanie, bo przecież mierzyli się ze sobą kandydat do mistrzostwa Polski oraz zespół wiszący tuż nad kreską strefy spadkowej. Mogło się to skończyć jeszcze większym pogromem i dwucyfrową liczbą bramek, ale swoje zrobiła ogromna nieskuteczność. Gra toczyła się pod jedną bramką i to nawet 11 na 11. Później czerwona kartka dla bramkarki UJ – Karoliny Klabis (zagrała ręką poza polem karnym) – jeszcze bardziej pogrążyła ekipę gości. Pogoń umocniła się na miejscu liderek ORLEN Ekstraligi. Aż dziwne, że dorobku strzeleckiego nie poprawiła Natalia Oleszkiewicz.

ORLEN Ekstraliga kobiet – wyniki 12. kolejki
Pogoń Szczecin – AZS UJ Kraków 5:1

ORLEN Ekstraliga kobiet – tabela po sobotnich meczach:
1. Pogoń Szczecin – 32 pkt (bramki: 40-7)
2. GKS Katowice – 26 pkt (bramki: 25-13)
3. Górnik Łęczna – 22 pkt (bramki: 24-15)
4. AP ORLEN Gdańsk – 20 pkt (bramki: 15-13)
5. UKS SMS Łódź – 20 pkt (bramki: 29-13)
6. Czarni Sosnowiec – 20 pkt (bramki: 20-16)
7. Śląsk Wrocław – 17 pkt (bramki: 23-21)
8. Pogoń Tczew – 16 pkt (bramki: 20-35)
9. Rekord Bielsko-Biała – 11 pkt (bramki: 13-19)
10. UJ Kraków – 10 pkt (bramki: 15-27)
11. Medyk Konin – 7 pkt (bramki: 12-34)
12. Stomilanki Olsztyn – 4 pkt (bramki: 8-31)

ORLEN Ekstraliga kobiet – najlepsze strzelczynie:
12 goli – Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin)
8 goli – Magdalena Sobal (Pogoń Tczew)
7 goli – Anna Zapała (UJ Kraków), Jayle Crim (Pogoń Szczecin)
6 goli – Nicola Brzęczek (GKS Katowice), Aleksandra Posiewka (Górnik Łęczna), Patrycja Ziemba (Medyk Konin)
5 goli – Gabriela Grzybowska (UKS SMS Łódź/GKS Katowice), Nadia Krezyman (UKS SMS Łódź), Marcelina Buś (Śląsk Wrocław), Paulina Filipczak (UKS SMS Łódź)