19. Halowe Mistrzostwa Świata – podsumowanie całego wydarzenia

Napisane przez Patryk Śliwiński, 05 marca 2024
Swoboda1

W niedzielę zakończyły się 19. Halowe Mistrzostwa Świata. Za nami trzy dni zmagań w Glasgow. Polacy przywieźli dwa medale. Ewa Swoboda była w sobotę druga i tego dnia pobiła rekord Polski, natomiast trzecia w biegu przez płotki była Pia Skrzyszowska.

Swoboda i Skrzyszowska z medalami

Pierwszy dzień zmagań nie był dla Polski zbyt udany. Żaden z naszych reprezentantów nie zakwalifikował się do finału, a słabsze wyniki miały być przyczyną infekcji, która pojawiła się w naszym obozie.

Zdecydowanie większe emocje, kibice mogli przeżywać w sobotę. Wszystko za sprawą Ewy Swobody. Sprinterka już w półfinale potwierdziła bardzo wysoką dyspozycję. Uzyskała czas 6:98 i pobiła rekord Polski. W finale mierzyła się ze swoją największą rywalką w tym sezonie – Julien Alfred. Tylko ona okazała się w biegu finałowym szybsza od Ewy Swobody.

Rewelacyjnie w trzecim dniu zmagań pokazała się Pia Skrzyszowska. Nasza młoda zawodniczka w półfinale pobiła swój rekord życiowy, udowadniając tym samym, że jest w gronie faworytek. Tempo w finale było piekielnie mocne, padł w nim rekord świata. Tym bardziej możemy być dumni z Pii, że stanęła na najniższym stopniu podium.

Rekordy świata pobite

Poziom podczas 19. Halowych Mistrzostw Świata stał na bardzo wysokim poziomie. Szczegółowe wyniki poznasz wybierając podsumowanie konkretnego dnia:

W trakcie zawodów padły dwa rekordy świata. Pierwszy z nich został pobity drugiego dnia zmagań – w sobotę. Niesamowite tempo w biegu na 400 metrów narzuciła Holenderka – Femke Bol. Wyprzedziła drugą Lieke Klaver o 0.99 sekundy. Ustanowiony przez Femke Bol czas 49.17 sprawił, że poprawiła swój poprzedni rekord świata.

Kolejny rekord świata padł w niedzielę. W finale na 60 metrów przez płotki, zabójcze tempo narzuciła Davynne Charlton. Pobiła rekord świata, kończąc rywalizację w 7.65 sekundy. To właśnie w tym biegu Pia Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce. Poprzedni rekord świata dzierżyła Szwedka – Susanna Kallur. 10 lutego 2008 roku osiągnęła czas 7.68.

Klasyfikacja medalowa Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow – na którym miejscu jest Polska?

Polska w klasyfikacji medalowej Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow zajęła 18. miejsce.

1. Stany Zjednoczone – 20 medali – 6 złotych, 9 srebrnych, 5 brązowych
2. Belgia – 4 medale – 3 złote, 1 brązowy
3. Nowa Zelandia – 4 medale – 2 złote, 2 srebrne
4. Holandia – 5 medali – 2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe
5. Etiopia – 4 medale – 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
Wielka Brytania – 4 medale – 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy
7. Szwecja – 2 medale – 1 złoty, 1 srebrny
8. Grecja – 2 medale – 1 złoty, 1 brązowy
9. Australia – 1 złoty medal
Bahamy – 1 złoty medal
Burkina Faso – 1 złoty medal
Kanada – 1 złoty medal
Dominika – 1 złoty medal
Saint Lucia – 1 złoty medal
Szwajcaria – 1 złoty medal
16. Włochy – 4 medale – 2 srebrne, 2 brązowe
17. Norwegia – 2 srebrne medale
18. Polska – 2 medale – 1 srebrny, 1 brązowy
Francja – 2 medale – 1 srebrny, 1 brązowy
20. Algieria – 1 srebrny medal
Kuba – 1 srebrny medal
Finlandia – 1 srebrny medal
Niemcy – 1 srebrny medal
Ukraina – 1 srebrny medal

Materiał powstał we współpracy z ORLEN

Fot. PressFocus

Redaktor, piłką nożną interesuję się od ósmego roku życia. Ze względu na część życia spędzoną we Włoszech, wierny kibic włoskiego futbolu. Oprócz piłki nożnej, w kręgu zainteresowań są także Formuła 1, tenis i skoki narciarskie. W przeszłości redaktor HalaMadrid.pl i Goal.pl, obecnie moje typy można znaleźć na sport.betfan.pl. Kiedy nie śledzę informacji ze świata sportu, gram w piłkę albo podróżuję.