Przełamanie PSG! Mbappe postraszył hiszpańskich kibiców

06.03.2024

Po raz pierwszy od trzech lat PSG przekroczyło próg 1/8 finału Ligi Mistrzów. Mistrzowie Francji przypieczętowali awans do ćwierćfinału zwycięstwem 2:1 z pogrążonym w kryzysie Realem Sociedad. Oba trafienia dla zespołu z Paryżan zanotował Kylian Mbappe, dla którego był to pierwszy dublet w Champions League od ponad roku.

Kryzys Sociedad

Real Sociedad jest już tylko cieniem drużyny, która była największą rewelacją fazy grupowej tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Kiedy podopieczni Imanola Alguacila kończyli rozgrywki grupowe bezbramkowym remisem z Interem, był to początek serii czterech remisów z rzędu. Wtedy jednak nic nie zwiastowało, że seria ta będzie niczym w porównaniu do dołku, w który drużyna San Sebastian wpadła miesiąc później.

Na dziewięć ostatnich meczów Sociedad wygrał zaledwie raz, trzykrotnie remisował i odniósł aż pięć porażek. Co więcej, wszystkie te przegrane miały miejsce w sześciu poprzednich meczach. Przed własną publicznością Real nie wygrał zaś od 26 listopada. Od czasu pokonania 2:1 Sevilli, ,,Biało-Niebiescy” w meczach domowych zanotowali cztery remisy oraz trzy porażki.

Szybko zgaszone nadzieje

Równo 20 lat temu Real Sociedad jedyny raz dotarł do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Wówczas, klub z San Sebastian przegrał w dwumeczu z Olympique’m Lyon, nie zdobywając w żadnym ze spotkań choćby jednej bramki (0:1, 0:1). Po pierwszym starciu z PSG wszystko zmierzało w kierunku powtórki z rozrywki. Baskowie ulegli bowiem na Parc des Princes 0:2.

Kibice Sociedad nadziei w odrobienie przez ulubieńców strat mogli upatrywać w tym, że wyjazdowe mecze z Realem wybitnie nie leżą Luisowi Enrique. Szkoleniowiec PSG przegrał aż trzy z pięciu wyjazdowych meczów przeciwko ,,Biało-Niebieskim” podczas swojej kariery trenerskiej w La Liga.

Jednak już po pierwszym kwadransie sytuacja podopiecznych Alguacila wydawała się beznadziejna. W 15. minucie PSG na prowadzenie wyprowadził Kylian Mbappe. Francuz przełamał najgorszą od początku grudnia serię dwóch meczów bez strzelonego gola. Wychowanek Monaco oddał tak mocny strzał, że… zerwał siatkę w bramce.

Przywdziewający w tym spotkaniu opaskę kapitańską Mbappe już kilkanaście minut po przerwie dołożył drugie trafienie. Francuz otrzymał znakomite podanie na wolne pole od Lee Kang-Ina, a kiedy wpadł z piłką w pole karne wykonał wyrok. Strzegący bramki Sociedad Alex Remiro nie miał najmniejszych szans, by wyjść z tego pojedynku zwycięsko. Dla Mbappe był to pierwszy dublet w Lidze Mistrzów od października 2022 roku, kiedy to dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w wygranym 7:2 meczu z Maccabi Hajfą.

W meczu rozgrywanym na Reale Arena strzelali jedynie kapitanowie. Tuż przed upływem podstawowego czasu bramkę honorową dla Realu zdobył Mikel Merino. Wychowanek Osasuny pełnił rolę kapitana od 76. minuty, kiedy to plac gry opuścił Mikel Oyarzabal. Reprezentant Hiszpanii zaliczył udział przy trzecim trafieniu Realu w tej edycji Ligi Mistrzów. W fazie grupowej pomocnik Sociedad zanotował po bramce oraz asyście.

Przełamanie złej serii

Po raz pierwszy od 2021 roku PSG awansowało do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Podopieczni Enrique zaliczyli także już 21. mecz bez porażki. Mistrzowie Francji są niepokonani od 7 listopada, kiedy to na San Siro ulegli 1:2 Milanowi. Od tego czasu, paryżanie zanotowali 15 zwycięstw oraz sześć remisów. To najdłuższa seria bez przegranej spośród wszystkich drużyn, które pozostały w rozgrywkach Champions League.