Greenwood zagra w reprezentacji? ,,Chciałbym go mieć w swojej drużynie”

06.03.2024

Mason Greenwood już od kilku miesięcy znajduje się na radarze jamajskiej federacji. Szkoleniowiec ,,Reggae Boyz”, Heimir Hallgrimsson w rozmowie z ,,The Athletic” poinformował, że prowadzone są rozmowy ws. zmiany narodowości przez Anglika. Sam selekcjoner reprezentacji Jamajki mówił zaś, że ,,chciałby mieć Greenwooda w swojej drużynie”.

Greenwood znalazł miejsce na ziemi

Abstrahując już od kontrowersji związanych z przenosinami Greenwooda do Getafe, wychowanek Manchesteru United wszedł z drzwiami do rozgrywek La Liga. W tym sezonie, Greenwood zdobył sześć bramek oraz pięć asyst w 23 meczach. W klasyfikacji kanadyjskiej to ósmy najlepszy wynik w hiszpańskiej ekstraklasie, ex aequo z Ilkayem Gundoganem oraz Joergen Strandem Larsenem z Celty Vigo.

Prezydent Getafe, Angel Torres w programie ,,El Partidazo de COPE” mówił: ,,Greenwood chce zostać z nami na kolejny rok. On czuje się tutaj dobrze”. Torres podkreślił jednak, że wszystko zależy od Manchesteru United, bowiem Anglik jest jedynie wypożyczony do drużyny ,,Los Azulones”. Choć wielu kibiców ,,Czerwonych Diabłów” wciąż podchodzi sceptycznie do swojego wychowanka, pojawia się coraz więcej głosów, by dać mu drugą szansę.

Greenwood zagra w reprezentacji?

Choć Greenwood we wrześniu 2020 roku zanotował jedyny w karierze występ w seniorskiej reprezentacji Anglii, przepisy FIFA wciąż umożliwiają 22-latkowi grę dla innego kraju. Skorzystać chce na tym reprezentacja Jamajki, której władze już od października prowadzą rozmowy ws. zmiany narodowości przez Greenwooda. Wszystko dlatego, że ojciec zawodnika, Andrew pochodzi właśnie z tego państwa.

Selekcjoner reprezentacji Jamajki, Heimir Hallgrimsson w rozmowie z ,,The Athletic” wyraził otwartość na grę Greenwooda w drużynie ,,Reggae Boyz”. Islandczyk mówił, że nawet osobiście rozmawiał z piłkarzem Getafe o jego potencjalnej zmianie narodowości.

Oczywiście, pojawił się taki pomysł. Ja chciałbym go (Greenwooda – przyp. red.) mieć w swojej drużynie. Tak jak każdy trener, chciałbym mieć w swoim zespole najlepszych piłkarzy. Ale zawsze decyzja należy do samego piłkarza.

Hallgrimsson został również zapytany o to, czy ciągnące się za Greenwoodem oskarżenia o znęcanie się psychiczne oraz fizyczne nad swoją partnerką mogą mieć wpływ na jego potencjalnych nowych kolegów z reprezentacji. Islandczyk odpowiedział:

Myślę, że ciężko sobie wyobrazić, przez co on musiał przechodzić w ciągu ostatniego 1,5 roku. Sprawa została umorzona, więc nie do mnie, ani do kogo innego należy jego ocenianie. Jezus Chrystus mówił przecież, że ,,niech ten, kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień”. Cokolwiek się dzieję, każdy zasługuje przynajmniej na jeszcze jedną szansę.

Nie pierwszy taki przypadek

W reprezentacji Jamajki nie brak zawodników, którzy na przestrzeni ostatnich latach zmieniali narodowość z angielskiej na jamajską. Czołowymi przykładami są znani z boisk Premier League Michail Antonio, Demarai Gray, czy Ethan Pinnock.

Dzięki przepisom FIFA dla Greenwooda wciąż istnieje furtka do gry w drużynie ,,Reggae Boyz”. Regulacje mówią bowiem, że jeżeli dany zawodnik zaliczył mniej niż trzy występy w seniorskiej reprezentacji, a ostatni z nich miał miejsce co najmniej trzy lata wstecz, może on ubiegać się o zmianę narodowości.

fot. Twitter