Barcelona awansowała do ćwierćfinału Ligi Mistrzów

12.03.2024

Barcelona gra dalej. Podopieczni Xaviego pokonali w rewanżowym starciu 1/8 finału Ligi Mistrzów aktualnego mistrza Włoch SSC Napoli 3:1. W pierwszym meczu padł remis 1:1. „Blaugrana” awansowała do ćwierćfinału po raz pierwszy od czterech lat.

Sprawa awansu była otwarta. W pierwszym meczu na stadionie im. Diego Armando Maradony padł remis 1:1. Przed rewanżem było dużo niewiadomych. Oba zespoły nie zaliczają udanego sezonu. Obrona mistrzowskich tytułów została spisana już na straty. Powodzenie w Lidze Mistrzów mogło dużo zmienić.

Lepiej w ten mecz weszli gospodarze. Widać, że im bardzo zależało na mocnym początku i szybkim załatwieniu sprawy, czego dowodem były dwie bramki w odstępie dwóch minut. Najpierw w 15. minucie strzelił Fermin Lopez, a po chwili drugi cios wyprowadził Joao Cancelo.

Mimo tych dwóch bramek nie było widać przewagi Barcelony w dwumeczu. Mogło się wydawać, że taka bramka zamknie dwumecz. Nic bardziej mylnego. Napoli coraz mocniej parło pod bramkę ter Stegena. To się opłaciło, bo w 30. minucie kontaktowego gola strzelił Amir Rrahmani. Stoper Napoli niespodziewanie podłączył się do akcji ofensywnej i wykończył w taki sposób, jakiego nie powstydziliby się najlepsi napastnicy świata.

W drugiej połowie dalej widzieliśmy kontrujących graczy trenera Calzony, jednak ani Victor Osimhen, ani Chwicza Kwaracchelia nie potrafili znaleźć sposobu na przejście obrony Katalończyków. Barcelona była cierpliwa. Ataki Napoli widać nie robiły na graczach Xaviego większego wrażenia. W 83. minucie wynik meczu ustalił Robert Lewandowski. Polak wykończył akcję po kapitalnym podaniu Sergio Roberto. Na ogromne wyróżnienie zasłużył młodziutki stoper Pau Cubarsi, który robi ostatnio furorę. Wygrał wszystkie bezpośrednie pojedynki! Wybrany został MVP spotkania.

Barcelona ratuje sezon

Ten sezon wciąż może się dobrze zakończyć dla „Blaugrany”. Mistrzostwo Hiszpanii już raczej jest poza zasięgiem. Puchar Hiszpanii piłkarze przegrali po dwumeczu z Athletikiem Bilbao. Z kolei w finale Superpucharu Hiszpanii nie udało się pokonać Realu Madryt. Została już więc tylko Liga Mistrzów. W niej Barca czeka na triumf od 2015 roku.

Robert Lewandowski i spółka awansowali do ćwierćfinału po raz pierwszy od 2020 roku. Wtedy lepszymi okazali się zawodnicy Bayernu – skompromitowali oni „Dumę Katalonii” wynikiem 8:2, a Robert Lewandowski strzelił w tym meczu bramkę dla Niemców. Polak wtedy wygrał całe rozgrywki i został królem strzelców całej edycji. Czy graczy Xaviego stać na triumf w Lidze Mistrzów? Liczba kontuzji może w tym przeszkodzić. Nie wiadomo kiedy do gry wrócą: Pedri, Frenkie de Jong i Ferran Torres. Sam Lamine Yamal ciągle wygrywać meczów nie będzie.

„Duma Katalonii” rywala w następnej rundzie pozna w piątek 15 marca. Wtedy odbędzie się losowanie par ćwierćfinałowych.