Były piłkarz Premier League menedżerem w strefie Oceanii

15.03.2024

Były piłkarz Premier League został menedżerem w nietypowym miejscu. Niedawno pisaliśmy o reprezentacji, która czekała na bramkę 16 lat. Dziś mówimy o kadrze, która czekała na futbol minimum od… 1968 roku, gdy uzyskała niepodległość. W środę poinformowali o rozmowach, a w czwartek potwierdzili swój wybór. Reprezentacja Nauru zatrudniła u sterów swojej kadry byłego piłkarza Reading Dave’a Kitsona. Będzie on współprowadził drużynę z Oceanii, a także pełnił rola ambasadora piłki nożnej w tym państwie.

Były piłkarz Premier League menedżerem w strefie Oceanii

Dave Kitson z boiska najbardziej znany był z roli napastnika Reading. Grał tam przez pięć lat. W Premier League rozegrał 81 spotkań i strzelił 15 goli. Doświadczenie stricte w pracy trenerskiej Kitson ma bardzo niewielkie. Był on przez około trzy miesiące asystentem trenera w klubie z ósmej ligi angielskiej – Arlesey Town.

Dave Kitson zasłynął w Anglii jeszcze z jednej rzeczy, a może nawet… przede wszystkim z niej. Swego czasu, gdzieś w latach 2012-2014, furorę robiła w „The Guardian” rubryka pod tytułem „The Secret Footballer”. Pojawiały się tam artykuły insajderskie pisane przez piłkarza Premier League. Wieści z szatni, ciekawostki, spojrzenie na różne sprawy, patologia w sporcie. Nikt jednak nie znał tożsamości piszącego te felietony.

Popularność zyskał tak ogromną, że jako anonim… napisał nawet książki, które wydano także po polsku pod tytułem: „Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League” oraz „Futbol jeszcze bardziej obnażony”. Najwięcej tropów prowadziło do tego, że owym „Sekretnym Piłkarzem” jest właśnie Dave Kitson. Nigdy jednak tego nie potwierdził, gdyż w trakcie kariery pisarskiej powyciągał za wiele brudów i mogłoby się to skończyć dla niego prawną tragedią.

Ciekawa reprezentacja

Charlie Pomroy został zatrudniony w grudniu 2023 roku jako pierwszy w historii selekcjoner tego kraju. Ma w swoim CV pracę w Stevenage czy… Kambodży. Położone na wschód od Papui-Nowej Gwinei Nauru to jeden z zaledwie dwóch narodów na świecie, który nigdy nie rozegrał międzynarodowego meczu piłki nożnej – drugim są Wyspy Marshalla. Ma się to zmienić w tym roku. Padło już nawet zapytanie o możliwość rozegrania takiego spotkania z kadrą Samoa Amerykańskich. Problem jedynie tkwi w tym, że Nauru nie ma żadnego boiska piłkarskiego. Adam Żmudziński z „iGol.pl” pisał niedawno:

Po wielu latach oczekiwań w 2018 roku powstała Piłkarska Federacja Nauru. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, aczkolwiek w sercach fanów piłki w Oceanii pojawiła się iskierka nadziei. Urosła ona do rangi płomienia, gdy w 2020 roku powstała strona internetowa, na której ogłoszono powrót rozgrywek w kraju.

Fot. X/ Nauru Soccer