Rekord Lewego niezagrożony? Harry Kane jednak z kontuzją kolana

18.03.2024

Zwycięstwo 5:2 z ostatnim w tabeli Bundesligi Darmstadt Bayern Monachium okupił kontuzją najlepszego zawodnika. W 78. minucie Harry Kane próbował dobić piłkę do pustej bramki, lecz zderzył się ze słupkiem. Anglik na tyle odczuwał skutki tego zdarzenia, że nie był już w stanie kontynuować gry. Początkowo wydawało się, że jest to zmiana zapobiegawcza. Bayern po badaniach wydał komunikat ws. stanu zdrowotnego swojego napastnika.

Efektowna wygrana

Mecz ze zmierzającym w kierunku 2. Bundesligi Darmstadt nie rozpoczął się dla Bayernu najlepiej. W 28. minucie ostatnia drużyna ligi sensacyjnie wyszła na prowadzenie po trafieniu Tima Starke. Tuż przed przerwą jednak sytuacja zmieniła się o 180 stopni, bowiem Bawarczycy objęli prowadzenie za sprawą bramki Harry’ego Kane’a.

Był to 31. gol Anglika w tym sezonie Bundesligi, co jest nowym rekordem pod względem liczby zdobytych bramek w debiutanckim sezonie w niemieckiej ekstraklasie. Ostatecznie Bayern pokonał beniaminka na wyjeździe 5:2 i po raz pierwszy od listopada wygrał drugi ligowy mecz z rzędu różnicą co najmniej trzech bramek.

Zwycięstwo okraszone kontuzją

W 78. minucie Harry Kane był bliski ustrzelenia dubletu. Piłka po strzale lobem Jamala Musiali odbiła się od poprzeczki, a Kane ruszył w kierunku dobitki. Anglik wpadł jednak na słupek i natychmiast poprosił o pomoc sztab medyczny. Nie był już w stanie kontynuować gry, w efekcie czego został zmieniony przez Erica Maxima Choupo-Motinga.

Dzień po spotkaniu Bayern poinformował, że Kane przeszedł badania, które wykazały uraz kostki. Mimo to uda się on na zgrupowanie reprezentacji Anglii, gdzie w porozumieniu z klubem będzie starał się wrócić do dyspozycji pod kątem miejscowych lekarzy. Ci mają podjąć decyzję, czy kapitan ”Synów Albionu” będzie w stanie zagrać w meczach towarzyskich z Brazylią i Belgią. Mecz z ”Canarinhos” Anglicy rozegrają trzy dni po przyjeździe Kane’a na zgrupowanie.

Czy Kane pobije rekord Lewandowskiego?

Harry Kane wystąpił w tym sezonie we wszystkich 26 meczach ligowych, w których strzelił 31 goli. Anglik ma osiem kolejek, by przynajmniej wyrównać rekord Roberta Lewandowskiego z sezonu 2020/21. Przypomnijmy, że kapitan reprezentacji Polski strzelił wówczas w Bundeslidze 41 goli w 29 meczach. ”Lewy” również na tym etapie sezonu musiał mierzyć się z kontuzją, która wyeliminowała go z gry na cztery mecze, a mimo to w fantastyczny sposób poprawił legendarny wynik Gerda Mullera.

Kane ma szczęście, bo teraz akurat przypada zgrupowanie. Mówi się, że uraz nie powinien spowodować ligowej absencji po tej dwutygodniowej przerwie. Najwyżej nie zagra w meczach towarzyskich. Sytuacja jest jednak do obserwacji. Istnieje szansa, że ustanowi nowy rekord pod względem liczby strzelonych goli w jednym sezonie Bundesligi. Dla porównania, ”Lewy” po rozegraniu 26 ligowych meczów miał na koncie 36 bramek. Z tą jednak różnicą, że Polakowi pozostały wówczas cztery mecze do końca sezonu (w czterech pauzował). Kane ma zaś w najlepszym możliwym wypadku do rozegrania osiem meczów w Bundeslidze.

Po przerwie na kadrę Bayern czeka ”Der Klassiker” z Borussią Dortmund, który rozegrają u siebie. Półtora tygodnia później Bawarczycy zmierzą się z Arsenalem w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Po 26 kolejkach Bundesligi Bayern ma na koncie 60 punktów, a do wciąż niepokonanego Bayeru Leverkusen traci aż 10.