Rośnie popularność rozgrywek EFL. Rekordowa sprzedaż praw

19.03.2024

EFL sprzedała czteroletnie prawa do transmisji za kwotę 188 milionów dolarów. Wartość nowej umowy jest o 40% większa w porównaniu do poprzedniej. Rozgrywki spod szyldu EFL sporo zyskały na popularności, szczególnie za sprawą seriali ”Sunderland aż po grób” oraz ”Witamy we Wrexham”.

Rekordowa umowa

EFL odpowiada za organizację rozgrywek Carabao Cup, Championship, League One, League Two oraz EFL Trophy, w którym uczestniczą drużyny z trzeciej i czwartej ligi angielskiej. W marcu EFL zawarła nową umowę na zagraniczne prawa telewizyjne, która obowiązywać będzie do końca sezonu 2027/28. Wartość transakcji opiewała na 188 milionów dolarów, co jest 40-procentowym wzrostem względem poprzedniej umowy.

Prawa zostały sprzedane do dwóch podmiotów – Pitch International oraz Relevent Sports. EFL znacznie więcej, bo 132 miliony dolarów zyska od Pitch International, które rozdziela prawa na aż cztery kontynenty, w tym Europę. Relevent Sports odpowiada zaś za transmitowanie rozgrywek spod szyldu EFL w obu Amerykach.

Kluby EFL w centrum zainteresowania

W Ameryce Północnej rozgrywki EFL znacząco zyskały na popularności, głównie za sprawą serialu ”Witamy we Wrexham”. Serial opowiada o przejęciu walijskiego klubu Wrexham przez dwójkę znanych aktorów – Ryana Reynoldsa oraz Roba McElhenneya. Do tej pory wyemitowano 33 odcinki, na które składają się dwa sezony.

Serial rozpoczyna się w 2020 roku, kiedy to Wrexham występuje na poziomie piątej ligi. Ostatnie odcinki dotyczyły zaś sezonu 2022/23, zwieńczonego awansem Wrexham do League Two. Już 18 kwietnia na platformie Disney+ pojawi się trzeci sezon, który opowiadać będzie o losach klubu na szczeblu profesjonalnym. Według ”Reelgood” serial o Wrexham na początku września 2022 roku, a więc w momencie emisji pierwszych odcinków, był siódmym najchętniej oglądanym programem w USA, biorąc pod uwagę wszystkie platformy streamingowe.

Prekursorem w tworzeniu dokumentów o klubach piłkarskich był Sunderland. W 2018 roku Netflix wyemitował pierwszy sezon serialu ”Sunderland aż po grób”, który opowiadał o sezonie 2017/18 będącym dla ”Czarnych Kotów” pierwszym od 10 lat poza Premier League. Kamery obserwowały plan powrotu Sunderlandu do elity, co ostatecznie zakończyło się spadkiem do League One. Zyskało to trochę nieoczekiwaną popularność. W 2020 roku premierę miał drugi sezon opowiadający o rozgrywkach 2019/20.

W lutym 2024 roku wyemitowano zaś trzeci sezon serialu, w którym przedstawiono kampanię 2021/22 zakończoną powrotem po czterech latach do Championship. Najprawdopodobniej serial o ”Czarnych Kotach” doczeka się kolejnej transzy, lecz póki co nie ma w tej kwestii wielu szczegółowych informacji. Według brytyjskiego pisarza Humphrey’a Kera ”Sunderland aż po grób” zatoczył takie koło, że miał być dla McElhenneya inspiracją do zakupienia Wrexham.

W Polsce rozgrywki EFL pokazywane są przez platformę streamingową Viaplay. W ramach umowy z Pitch International europejscy nadawcy otrzymają możliwość transmitowania wszystkich meczów Carabao Cup, 155 meczów Championship, 38 meczów League One i League Two, wszystkich meczów barażowych oraz trzech meczów EFL Trophy.

fot. PressFocus