Przyszłość Nagelsmanna poznamy już w maju?

02.04.2024

Julian Nagelsmann, mimo trwającej kadencji w roli trenera niemieckiej kadry narodowej, nadal jest łakomym kąskiem na rynku transferowym. Bawarczycy rozmyślają nad jego powrotem, a niemiecka federacja chce zabezpieczyć się nawet na jego odejście, dając trenerowi czas do namysłu, mówi Florian Plettenberg.

Przyszłość Nagelsmanna poznamy już w maju?

Mimo raptem 36 lat na karku, ma już w swoim CV uratowanie klubu przed spadkiem oraz wkrótce potem fazę grupową jako „świeżak” w Hoffenheim. Do tego półfinał Ligi Mistrzów w Lipsku, czy mistrzostwo Niemiec w Bayernie Monachium. Stawiał więc kolejne kroki w karierze trenerskiej, zaczynając już w bardzo młodym wieku. Właściwie to wyznaczył pewien trent stawiania na młodych menedżerów.

Nagelsmann w marcu 2023 roku został z Bayernu Monachium zwolniony. Powód? Różne. Jeden choćby taki, że nie podobało się zarządowi, że partnerka trenera to dziennikarka sportowa. Nie chcieli żadnych przecieków. Decyzja ta była o tyle dziwna, że monachijczycy byli w grze o każde trofeum. „Misja Tuchel” jednak nie zakończyła się sukcesem i Bayern skończy sezon bez trofeum po raz pierwszy od 2012 roku, jeżeli nie wygra Champions League. Bayern w  2012 roku wszędzie był drugi, przegrał finał Ligi Mistrzów z Interem, a rok później jako pierwszy niemiecki klub wygrał podwójną koronę.

Ich opcja numer jeden to był Xabi Alonso. Potwierdził on jednak pozostanie w Bayerze Leverkusen na sezon 2024/25. Jako, że Nagelsmann zna Bayern i – w opinii kibiców – ma on coś do udowodnienia tym, którzy rok temu podjęli błędną decyzję, szanse na powrót są spore. Nie wszyscy w klubie popierają tę opcję. Sam trener jest za powrotem do Monachium – jest on też w dodatku kibicem klubu od najmłodszych lat.

Co na to DFB?

DFB, czyli niemiecka federacja piłkarska, chce zabezpieczyć się przed tym, że selekcjonera zgarnie Bayern. Jedną z osób decyzyjnych w całym procesie od strony federacji jest Rudi Voeller i zdecydowanie zrobi wszystko, by przekonać Nagelsmanna do pozostania. Warto dodać, że mecz towarzyski z Francją był najlepszym meczem kadry naszych zachodnich sąsiadów od lat. To mocny wyznacznik pracy 36-latka, który ma teraz do dyspozycji zarówno przyszłe młode gwiazdy futbolu w postaci Floriana Wirtza i Jamala Musiali, jak i jednego z najlepszego pomocników w historii – Toniego Kroosa, który wrócił do reprezentacji po trzech latach przerwy.

Szefowie federacji chcą przedłużyć umowę Nagelsmanna jak najszybciej, najlepiej do Pucharu Świata 2026. Nie wiadomo, czy będzie w umowie zawarta klauzula, która pozwoli DFB zerwać umowę z trenerem, jeśli jakimś cudem nie uda się osiągnąć wyznaczonego celu.. Chcą do końca kwietnia podjąć decyzję. Nagelsmann ma umowę do końca turnieju w Niemczech. Czy rzeczywiście jego przyszłość poznamy w maju? Na to się zanosi, gdyż w mediach mówi się o tym, że chcą te formalności załatwić przed najbliższym turniejem.

Fot. PressFocus