Liga Mistrzów 2024/25: Dwie drużyny z kwalifikacją

02.04.2024

Obecny sezon  ciągle trwa, Liga Mistrzów wchodzi w fazę ćwierćfinałów, ale już na tym etapie znamy oficjalnie dwóch uczestników kolejnej edycji najważniejszych klubowych rozgrywek w Europie. Dnia 1 kwietnia 2024 roku, pewnymi występu w Lidze Mistrzów w nowym formacie są: Bayer Leverkusen oraz Inter Mediolan 

Liga Mistrzów 2024/25: Dwie drużyny z kwalifikacją

Leverkusen tworzy historię niemieckiej piłki

Bayer Leverkusen oraz Inter Mediolan to drużyny, które dominują w swoich ligach. „Aptekarze” z Xabim Alonso na ławce trenerskiej nie przegrali ani jednego spotkania w tym sezonie. Są także w elitarnym gronie, jeśli chodzi o liczbę zdobytych bramek. Jako jedni z nielicznych mają ich ponad sto (dokładnie: 111). Mając siedem kolejek do końca, nie wypadną już poza TOP4, a jeżeli utrzymają różnicę punktową nad Borussią Dortmund, to po 28 kolejkach będą pewni ligowego podium. Przede wszystkim jednak wciąż są w walce o potrójną koronę (trochę oszukaną, bo z Ligą Europy), czego nigdy nie dokonali. Leverkusen bowiem nigdy nie było mistrzem Niemiec. Ba, ma w gablocie jedno skromne trofeum – Puchar Niemiec z początku lat 90.

Inter z kolei to drużyna, która jeszcze przed wyjściem na murawę w Poniedziałek Wielkanocny była matematycznie pewna TOP4. Zapewnił to bezbramkowy remis Romy w Lecce. Nerrazzuri przypieczętowali siódmy z rzędu awans do elity wygraną 2:0 z drużyną trójki Polaków, Empoli (Bereszyński, Żurkowski, Walukiewicz). Po 30 kolejkach mają oni aż 27 punktów nad piątą Romą. Podopieczni Simone Inzaghiego pewnym krokiem zmierzają po swój 20. krajowy tytuł mistrzowski.

Dwie drużyny z kwalifikacją już na tym etapie pokazuje, jaką są siłą w bieżących rozgrywkach w czołowych europejskich ligach. Kilka kolejek do końca, a klubowi księgowi już mogą powoli wyliczać wpływy do kasy.

Nowy format rozgrywek

Nowa Liga Mistrzów UEFA to spore przemeblowanie dotychczasowego formatu rozgrywek. Zamiast 32-zespołowej fazy grupowej podzielonej na osiem grup, otrzymamy jedną wielką tabelę ligową z 36 klubami. Każdy z nich otrzyma ośmiu rywali, po dwóch z każdego z koszyków (te są cztery). Każda drużyna w grupie zagra osiem spotkań.

Kluby z miejsc 1-8 awansują z miejsca do 1/8 fazy pucharowej. Miejsca 25-36 to całkowita eliminacja z rozgrywek europejskich. To co powyżej, czyli miejsca 9-24, oznaczają walkę w play-offach o dołączenie do najlepszej szesnastki rozgrywek. Tutaj już będzie to, co doskonale znamy – mecz i rewanż. Zakończy się to klasycznym finałem, czyli jednym spotkaniem.

Fot. screen X/ UEFA Champions League