FA zrywa z tradycją. Koniec z powtórkami w Pucharze Anglii

19.04.2024

Angielska federacja FA ogłosiła, że od sezonu 2024/25 w Pucharze Anglii nie będą już rozgrywane powtórki spotkań. W dotychczasowym systemie powtórki odbywały się pomiędzy pierwszą a czwartą rundą. Poinformowano także, że aż do etapu półfinału mecze FA Cup nie będą kolidować z kolejkami ligowymi. 

Koniec z dodatkowymi meczami

Pierwszą modyfikację dotyczącą powtórek rozgrywki Pucharu Anglii przeszły w 2018 roku. Wraz z sezonem 2018/19 zaczęła obowiązywać zasada, że powtórki rozgrywane będą pomiędzy pierwszą a czwartą rundą. Wcześniej dodatkowe mecze odbywały się aż do etapu ćwierćfinału. Po sześciu latach FA ogłosiła kolejne zmiany w systemie rozgrywek. Od sezonu 2024/25 powtórki zostaną całkowicie zniesione.

Przyszły sezon FA Cup nie będzie jednak pierwszym bez meczów dodatkowych. Pandemia koronawirusa spowodowała opóźnienie startu rozgrywek 2020/21, a jeszcze bardziej napięty kalendarz – w końcu na lato 2021 przesunięto mistrzostwa Europy – zmusił władze FA do usunięcia powtórek.

Zmiana terminarza

Również wtedy doszło do zmian w kalendarzu rozgrywek. Do sezonu 2019/20 wszystkie rundy angielskiego krajowego pucharu odbywały się w weekendy. W covidowej kampanii 2020/21 podjęto jednak decyzję o rozegraniu meczów 1/8 finału w środku tygodnia. I od tamtej pory terminarz rozgrywek pozostał niezmieniony – większość rund rozgrywana była w weekendy. Od sezonu 2024/25 Puchar Anglii wróci jednak do dawnego formatu i wszystkie osiem rund będzie odbywać się w weekendy.

Dodatkowo, od etapu ćwierćfinału Puchar Anglii kolidował z rozgrywkami ligowymi. Porozumienie – co najmniej sześcioletnie – władz FA z Premier League zakłada jednak, że terminy nakładać będą się na siebie dopiero od półfinału. To oznacza, że kluby – w szczególności te z angielskiej ekstraklasy – nie będą musiały w ostatnich tygodniach sezonu nadrabiać zaległości.

Przykładowo, Fulham ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze pięć meczów, każdy co tydzień. Z kolei Manchester United musi jeszcze odrobić w środku tygodnia odwołany z powodu ich występu w ćwierćfinale FA Cup ligowy mecz z Sheffield United, a półfinałowa rywalizacja z Coventry City powoduje, że kilka dni przed ostatnią kolejką sezonu będą oni jeszcze musieli odrabiać mecz z Newcastle.

fot. PressFocus