Palestyna chce zawieszenia Izraela. Odbędzie się głosowanie

19.04.2024

W związku z wojną w Strefie Gazy Palestyna domaga się zawieszenia Izraela. Palestyński Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do FIFA o przeprowadzenie głosowania w tej sprawie podczas najbliższego kongresu, który odbędzie się 17 maja w Bangkoku.

Palestyna domaga się zawieszenia Izraela

17 maja w Bangkoku odbędzie się 74. kongres FIFA. Podczas corocznego spotkania przedstawiciele 211 krajów członkowskich będą wybierać gospodarza kobiecych mistrzostw świata 2027, czy też przeprowadzą szereg ważnych głosowań. Jedną z poruszonych kwestii będzie zawieszenie Izraela przez FIFA, którego w związku z wojną w Strefie Gazy domaga się Palestyna.

Palestyński Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do FIFA, powołując się na artykuł 4. statutu organizacji. Mówi on, że ”zabrania się jakiejkolwiek dyskryminacji wobec kraju lub grupy osób, a każde naruszenie tego obowiązku  podlega karze zawieszenia lub wydalenia”. Palestyńska federacja twierdzi także, że Izrael narusza artykuł 3., który stanowi o ”podejmowaniu zdecydowanych działań przeciwko dyskryminacji i rasizmowi w obszarach podlegających ich jurysdykcji”.

Argumenty

Przytoczono tu przykład Beitaru Jerozolima, którego zagorzali fani kojarzeni są z antymuzułmańskimi ruchami. To jedyny izraelski klub, który nigdy nie ściągnął arabskiego piłkarza, choć w przeszłości grało tam czterech Muzułmanów, w tym znany z polskich boisk Zaur Sadajew. Późniejszy piłkarz Lechii Gdańsk i Lecha Poznań był pierwszym zakontraktowanym przez klub muzułmańskim piłkarzem w historii, co spotkało się z gigantycznymi protestami fanów. Mówi się, że kibice Beitaru dumnie obnoszą się z tym, że są „najbardziej rasistowską drużyną w Izraelu”. Podczas domowych meczów tego klubu ”La Familia” (najbardziej zagorzała grupa fanów Beitaru) stosuje wszelkie możliwe obelgi w kierunku grających w przeciwnych drużynach muzułmanów, jak nazywanie ich ”terrorystami”.

Izrael protestuje

Izraelski Związek Piłki Nożnej zareagował na wniosek palestyńskiej federacji. Co oczywiste, przedstawiciele IFA (Israel Football Association), nie zgadzają się z postawionymi im zarzutami. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik izraelskiego związku: – Wezwanie do zawieszenia IFA w członkostwie w FIFA i uczestnictwie w międzynarodowych turniejach jest niczym innym, jak cynicznym i bezwstydnym posunięciem.

Wykluczenie Izraela przez FIFA byłoby jedenastym takim przypadkiem w historii. W XX wieku wykluczane były m.in. takie kraje, jak Republika Południowej Afryki, Meksyk, Chile, czy Jugosławia. W nowym tysiącleciu zawieszane były Indonezja, czy Kuwejt, a ostatni taki przypadek miał miejsce w 2022 roku po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji na Ukrainę przez Rosję.

fot. PressFocus