Inter wkrótce z nową pożyczką

21.04.2024

Inter Mediolan zmierza pewnym krokiem po 20. mistrzostwo Włoch, jednak od paru lat sytuacja finansowa klubu jest daleka od ideału. Ma to związek z ograniczeniem zasobów finansowych przez chińskie konsorcjum Suning. Jak informuje „Sempre Inter”, finalista Ligi Mistrzów w maju ma ogłosić porozumienie z funduszem PIMCO na refinansowanie pożyczki zaciągniętej w funduszu Oaktree. Co to oznacza? Wyjaśnienie poniżej.

Finał Ligi Mistrzów zapewnił spokój

Znakomita kampania w Europie w sezonie 2022/23 miała pozwolić Interowi na brak sprzedaży kluczowych graczy i tak też się stało. Mediolańczycy skorzystali jednak z okazji zarobienia na swoim wolnym transferze, Andre Onanie, sprzedając go za 50 milionów euro do Manchestereu United oraz sprowadzając w jego miejsce znakomitego doświadczonego bramkarza z Bundesligi, Szwajcara Yanna Sommera. Jego klauzula wynosiła zaledwie sześć milionów, a po powrocie do gry Manuela Neuera i tak byłby rezerwowym.

Skorzystano także z okazji, by wzmocnić atak z wolnego transferu Marcusem Thuramem, obronę młodym Niemcem z Aarhus Yannem Bisseckiem, czy lewym wahadłowym Monzy Carlosem Augusto (obowiązek wszedł już w życie, Inter nie zapłacił ani centa Monzy od razu latem, to samo z Marko Arnautoviciem z Bolonii). Klubowe filary tj. Lautaro Martinez, Alessandro Bastoni, czy Nicolo Barella ciągle pozostają w klubie i zanosi się, że nadal będą twarzą projektu, który w sierpniu będzie mógł pochwalić się drugą gwiazdką na koszulkach.

Inter wkrótce z nową pożyczką

Teraz Suning znalazł rozwiązanie, aby pozostać na czele klubu. Chińscy właściciele prowadzą rozmowy z kilkoma funduszami w sprawie nowej pożyczki, która pozwoliłaby im spłacić całość zadłużenia wobec Oaktree. Pozwoliłoby to spółce zachować kontrolę jako główny udziałowiec i oznaczałoby, że prezydent Steven Zhang pozostanie na czele klubu.

Trwa analiza due dilligance na linii PIMCO-Inter. To fundusz, który ma zapewnić pieniądze na spłaty Zhanga wobec Oaktree. Amerykanie mieliby zagwarantować 400 milionów euro. Fundusz jest w 70% własnością Allianz, zatrudnia ponad 3200 pracowników i ma jedno biuro w Mediolanie. 20 maja właściciele Interu muszą spłacić 385 mln euro, które są winni Oaktree – 275 mln euro plus odsetki. W przypadku niewypłacalności kontrola nad ich udziałami w klubie przeszłaby w ręce amerykańskiego funduszu. Mediolański zespół planuje ogłosić nową pożyczkę w okolicach deadline’u obecnego porozumienia z Oaktree.

Suning nie planuje też w najbliższej przyszłości sprzedać klubu… przynajmniej teraz. Innymi słowy – uważa, że ​​w nadchodzących latach może wycisnąć coś więcej marketingowo i sprzedać Inter za wyższą kwotę. Dzieje się tak częściowo dzięki sukcesowi w Europie, a także kwalifikacjom do Klubowych Mistrzostw Świata FIFA 2025. Bardzo możliwe, że chińska era zakończy się w 2027 roku wraz z odejściem klubowych dyrektorów: Beppe Marotty i Piero Ausilio. Marotta bardzo mocno chwali prezydenta Zhanga, nazywając go „idealnym właścicielem dla klubu” i chciałby z nim współpracować do końca kadencji. Wtedy też ma się kończyć umowa Simone Inzaghiego, którą wkrótce podpisze w ramach nagrody za to, co osiągnął z zespołem.

Fot. PressFocus