Wygrana reprezentacji U-21. Dania również z trzema punktami

11.09.2018

Po blamażu z Wyspami Owczymi w Lubinie (1:1) reprezentacja Polski U-21 wygrała w Helsinkach z Finlandią 3:1 w spotkaniu eliminacji piłkarskich młodzieżowych mistrzostw Europy. Biało-czerwoni wciąż zajmują drugą lokatę w grupie, bo Dania pokonała na wyjeździe Litwę 2:0 i prowadzi z przewagą jednego punktu.

Początek spotkania należał do reprezentacji Polski, jednak Kamil Jóźwiak nie trafił do siatki z kilku metrów. Później gra się wyrównała. Biało-czerwoni częściej posiadali piłkę, ale żadnego zagrożenia pod bramką gospodarzy nie stwarzali. Z czasem inicjatywę przejęli Finowie. W 12 .minucie Kamila Grabarę wyręczyli obrońcy, a w końcówce pierwszej połowy nie popisał się Mikael Soisalo. W dobrej sytuacji zamiast do bramki trafił w słupek.

Polacy nie rozgrywali najlepszego spotkania. Dużo było niedokładności, a mało składnych akcji. Mimo średniej postawy w 66. minucie zespół prowadzony przez Czesława Michniewicza objął prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego rezerwowego Bartosza Kapustki obrońca Legii Warszawa Mateusz Wieteska uderzeniem głową skierował piłkę do siarki. Radość nie trwała jednak długo, bo zaledwie dwie minuty. Wyrównał uderzeniem z dystansu Lassi Lappalaineny.

Finowie przycisnęli, ale dobrze w bramce spisywał się Grabara. Polacy mieli też szczęście, bo kolejny raz uratował ich słupek. Tym razem strzelał Saku Ylatupa. Była to 82. minuta, już przy stanie 2:1 dla biało-czerwonych. Kilka minut wcześniej gola ponownie strzelił Wieteska, zachowując się bardzo przytomnie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Wynik spotkania ustalił Dawid Kownacki, wykorzystując rzut karny podyktowany za faul na Kamilu Jóźwiaku. To było bardzo szczęśliwe zwycięstwo Polski, która wszystkie bramki zdobyła po stałych fragmentach gry.

W tabeli z 19. punktami prowadzi Dania, która pokonała na wyjeździe Litwę 2:0. Polska ma 18 punktów. Pozostałe drużyny nie mają już żadnych szans w walce o pierwszą lokatę. Trzecia Finlandia w ośmiu spotkaniach zgromadziła dziewięć punktów.

Finlandia – Polska 1:3 (0:0)

0:1 Mateusz Wieteska (66)

1:1 Lassi Lappalainen (68)

1:2 Mateusz Wieteska (74)

1:3 Dawid Kownacki (88-karny).

Finlandia: Keto – Nurmela (80. Halme), Vaisanen, Jensen,  Hamalainen – Soisalo, Kairinen (79. Vertainen), Dahlstrom, Ylatupa – Niskanen (46. Lappalainen), Kallman.

Polska: Grabara – Stolarski, Wieteska, Bochniewicz, Pestka – Jóźwiak, Piotrowski, Łabojko, Szymański (58. Michalak) – Jagiełło (60. Kapustka), Kownacki (90+4. Tomczyk).

Sędzia: Stephan Klossner (Szwajcaria).

Żółte kartki: Nurmela Vertainen, Keto – Bochniewicz, Łabojko.