Ekstraklasa zwiększy liczbę drużyn? Postawiony został ważny krok!
17.10.2019

Porównując naszą ekstraklasę z innymi europejskimi ligami, możemy zobaczyć pewną różnicę. Nie mówimy tutaj o poziomie piłkarskim prezentowanym przez zespoły. Chodzi oczywiście o liczbę drużyn, które walczą o tytuł mistrzowski w Polsce. Ekstraklasa ma na najwyższym szczeblu rozgrywkowym 16 ekip, natomiast w takich krajach jak Anglia, Hiszpania, Francja czy Włochy jest 20 klubów. Niewykluczone, że w PKO BP Ekstraklasie nastąpi ważna zmiana w tej kwestii. 

W czwartek miał miejsce zjazd PZPN, w którym przegłosowano bardzo ważną poprawkę. Mowa o liczbie mandatów przysługującym zespołom. Obecnie funkcjonuje zasada, na mocy której każdy klub z ekstraklasy ma po dwa mandaty zjazdowe, natomiast ekipy z zaplecza po jednym.

Ten przepis był główną kością niezgody w kontekście powiększenia liczby drużyn w lidze. Żaden zespół nie chciał oczywiście tracić swoich mandatów. Można więc szybko domyślić się, że opcja wprowadzenia dwóch kolejnych zespołów była niechętnie rozpatrywana przez przedstawicieli zespołów ekstraklasy.

Poprawiony na czwartkowym zjeździe PZPN statut rozwiązuje ten problem. W momencie, gdy PKO BP Ekstralasa zostanie poszerzona o kolejne dwie drużyny, klubom z miejsc 1-14 przypadną po dwa mandaty, natomiast ekipy z lokat 15-18 otrzymają po jednym mandacie.

Kiedy zatem możemy spodziewać się zmian? Nadal nie podjęto ostatecznej decyzji. Spekuluje się, że dobrym momentem na wprowadzenie kolejnych zespołów będzie sezon 2021/2022. Wtedy bowiem w życie wejdą nowe prawa telewizyjne, które mogą obejmować większą liczbę drużyn.

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO530 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!