Xherdan Shaqiri zmienił klub. Zostaje w Premier League

14.07.2018
Ostatnia aktualizacja 16 lipca, 2018 o 13:10

Piłkarz reprezentacji Szwajcarii Xherdan Shaqiri przeszedł ze spadkowicza z Premier League Stoke City do Liverpoolu. Klub z Anfield Road nie zdradził zarówno kwoty, jaką zapłacił za piłkarza, jak również na jak długo kontrakt został zawarty.

Xherdan Shaqiri i jego przeszłość

Shaqiri w barwach Stoke grał przez trzy sezony. Wystąpił w 84 ligowych meczach, w których strzelił 15 goli. Jego klub w minionym sezonie zajął 19. miejsce i spadł z angielskiej ekstraklasy. Piłkarz nie będzie jednak występował na drugim poziomie rozgrywek. – To wspaniały klub z wielką historią, uznanymi zawodnikami i fantastycznym trenerem. Jestem więc bardzo zadowolony i szczęśliwy, że w nim zagram. Chcę się wciąż rozwijać, zostać najlepszym graczem i zdobywać trofea – powiedział reprezentant Szwajcarii po podpisaniu umowy.


Liverpool nie podał szczegółów transferu. Angielska prasa twierdzi, że kontrakt został zwarty na pięć lat, a „The Reds” zapłacili za 27-letniego piłkarza około 13 mln funtów. Shaqiri mógł przejść do Liverpoolu w 2014 roku, ale wówczas transfer zablokowali działacze Bayernu Monachium.


W trwających mistrzostwach świata pomocnik był kluczową postacią swojej reprezentacji. Zdobył jedną bramkę, w wygranym 2:1 meczu z Serbią. Został zapamiętany nie tylko ze sportowych dokonań. Po strzelonym golu złożył dłonie w sposób naśladujący dwugłowego orła, symbol Albanii. Shaqiri pochodzi z Kosowa, byłej prowincji jugosłowiańskiej, zamieszkanej w ogromnej większości przez Albańczyków. W lutym 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość i odłączenie się od Serbii. Musiał zapłacić 10 tys. franków szwajcarskich. Podobnie zresztą Granit Xhaka. FIFA zabrania manifestacji politycznych na stadionach.