PZPN wydał licencje na grę w ekstraklasie
02.06.2020

Kilka dni temu polska ekstraklasa wznowiła rozgrywki w sezonie 2019/2020. Jednak kluby już powinny myśleć także o następnym sezonie. Dziś Komisja ds. Licencji PZPN wydała odpowiednie oświadczenie, które informuje o wydanych zezwoleniach na grę w przyszłym sezonie ekstraklasy. Jakie konkretnie zespoły nie otrzymały takiej zgody?

Kluby, które otrzymały licencje jednocześnie na grę w ekstraklasie i europejskich pucharach: Arka Gdynia, Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Zagłębie Lubin, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, ŁKS Łódź (tylko ekstraklasa), Pogoń Szcecin (z nadzorem infrastrukturalnym).

Z obecnych zespołów na najwyższym poziomie rozgrywkowym poważne problemy mają trzy ekipy. Jak brzmi oficjalne stanowisko PZPN w ich sprawie? Komisja podjęła następujące decyzje:

Lechia Gdańsk

– zobowiązać Klub do zapłaty kwoty 10.000 zł w związku z niekompletną dokumentacją finansową z zakresu kryterium F.05 (prognoza finansowa);

– zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wskazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania.

Raków Częstochowa

– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy na stadionie w Bełchatowie przy ul. Sportowej 1 z nadzorem infrastrukturalnym;

– zobowiązać Klub do zapłaty, jako środek nadzoru, kwoty po 30.000 PLN za każdy mecz rozegrany w rundzie wiosennej w roli gospodarza na innym obiekcie niż znajdujący się przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie.

Wisła Kraków

– zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wskazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania.

Ciekawie jest także w I lidze. Zaledwie sześć zespołów może liczyć na otrzymanie licencji w przypadKu awansu do ekstraklasy. Są to takie kluby jak: Bruk – Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Miedź Legnica, GKS Tychy oraz Warta Poznań (z nadzorem infrastrukturalnym).

Jakie decyzje w sprawie pozostałych klubów podjął PZPN?

GKS 1962 Jastrzębie

– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryterium I.16 Podręcznika (brak podgrzewanej murawy).

FKS Stal Mielec

– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03 oraz F.04 Podręcznika.

Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta oraz nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.

Stomil Olsztyn

– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.03 oraz F.04 Podręcznika.

Klub nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.

Olimpia Grudziądz

– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.02, F.03 oraz F.04 Podręcznika.

Klub nie przedstawił śródrocznego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2019 roku wraz z raportem biegłego rewidenta z przeglądu tego sprawozdania, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.

Radomiak Radom

– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03, F.04, F.05 oraz licznych kryteriów Infrastrukturalnych Podręcznika.

Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04 oraz prognozy finansowej.

***

Patrząc na tabelę I ligi możemy zauważyć, że aż trzy zespoły znajdujące się w czołowej szóstce, która walczy o awans, nie otrzymała zgody na grę w ekstraklasie.

Źródło: PZPN, laczynaspilka.pl

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO