Szwecja vs Ukraina – podsumowanie spotkania

29.06.2021

Poznaliśmy wszystkich ćwierćfinalistów Euro 2020. W ostatnim meczu 1/8 finału, reprezentacja Szwecji zmierzyła się w Glasgow z Ukrainą. Awans po dogrywce zagwarantowała sobie reprezentacja Ukrainy, która strzeliła decydującego gola tuż przed końcem dodatkowego czasu gry.

Na papierze starcie Szwecji z Ukrainą nie zapowiadało się jako pojedynek pełen emocji. Trzeba jednak pamiętać, że wkroczyliśmy już do fazy pucharowej turnieju, gdzie jeden mecz decyduje o losach danej ekipy. Obie reprezentacje wyszły z odpowiednim nastawieniem, stwarzając sobie szanse na zdobycie bramki. Pierwsi w tym meczu strzelili gola piłkarze naszych wschodnich sąsiadów. Genialną piłką popisał się Andriy Yarmolenko, a do siatki trafił ostatecznie Oleksandr Zinchenko.

Tuż przed przerwą Szwecja zdołała odpowiedzieć. Kolejną bramkę na tym turnieju zdobył Emil Forsberg. Remis 1:1 zapowiadał emocje w drugiej części rywalizacji.

Wyczekując dogrywki

Start drugiej połowy był bardzo obiecujący. Wystarczy powiedzieć, że w bardzo krótkim odstępie czasu, zarówno szwedzcy piłkarze, jak i ukraińscy zawodnicy trafili w słupek. Najpierw w obramowanie bramki uderzył Sergiy Sydorchuk, a następnie zrobił to po drugiej stronie boiska Emil Forsberg. Kilkanaście minut później piłkarz RB Lipsk ponownie był bliski strzelenia gola, lecz tym razem trafił w poprzeczkę.

Ostatnie minuty regulaminowego czasu gry upłynęły w oczekiwaniu na dogrywkę. Żadna z ekip nie chciała zaryzykować, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Brutalny faul Danielsona

Przebieg dogrywki ustawiła sytuacja z 98. minuty. Brutalny faul Danielsona nie pozostawił Orsato innej decyzji. Szwedzki defensor obejrzał czerwony kartonik i tym samym piłkarze Janne’a Anderssona przez większość dodatkowego czasu gry musieli grać w osłabieniu. Reprezentacja Ukrainy ruszyła do ataku, jednakże w szeregach gości brakowało konkretów.

Gdy wydawało się, że będziemy świadkami serii rzutów karnych, decydującego gola strzelił Dovbyk, który wykorzystał bardzo dobre dośrodkowanie Zinchenki. Tym samym reprezentacja Ukrainy wygrała starcie ze Szwecją i awansowała do ćwierćfinału.