Oficjalnie: PZPN likwiduje tabelę w rozgrywkach dzieci!

02.09.2021

Zgodnie z zapowiedziami, Polski Związek Piłki Nożnej podjął pierwszą ważną decyzję w kwestiach szkoleniowych. Lada moment ruszają rozgrywki dziecięce, ale wojewódzkie związki nie będą prowadziły ewidencji wyników oraz tabel. Takie zapisy funkcjonowały już w kilku województwach. Teraz jednak ewolucja idzie na cały kraj.

Chodzi o ligi skrzatów(U7), a także żaków(U8 i U9) i orlików(U10 i U11). Zmiany mają sprawić, że trenerzy oraz kluby skupią się na szkoleniu oraz rozwoju dzieci, zamiast gry na wynik. Podobnie w przypadku rodziców, którzy na wielu meczach wchodzili w rolę kibiców, jakby stawką były punkty w Lidze Mistrzów. Ważną informacją natomiast będzie ewidencja w najstarszej z tych grup, tak dopasować rozgrywki ligowe młodzików od przyszłego sezonu.

W sezonie 2021/2022 będzie wprowadzony okres przejściowy, umożliwiający wojewódzkim ZPN prowadzenie tabel ligowych w rozgrywkach E1 (orlik starszy), w celu ustalenia kolejności drużyn na koniec sezonu rozgrywkowego, umożliwiającej stworzenie rozstawienia zespołów w rozgrywkach młodzików D2 (młodzik młodszy) w kolejnym sezonie rozgrywkowym 2022/2023 – czytamy na stronie związku.

PZPN informuje także, że jesienne rozgrywki odbędą się zgodnie z planem wojewódzkich ZPN-ów. Dopiero wiosną rozpoczną się kolejne zmiany i ujednolicenie lig według wydziału szkolenia krajowego związku.