Luis Enrique bez pracy. Hiszpania ma nowego selekcjonera!

08.12.2022

Jeszcze we wtorek prowadził reprezentacje Hiszpanii na mundialu. Luis Enrique wraz z La Furia Roja odpadli niespodziewanie w 1/8 finału z Marokiem. Dzisiaj hiszpański związek – RFEF – ogłosił zmiany na stanowisku selekcjonera. Luisa Enrique zastąpił Luis de la Fuente.

Luis Enrique poprowadził reprezentacje Hiszpanii w 44. meczach, podczas dwóch kadencji. Pierwsza nie trwała nawet roku(2018-2019), gdy z powodów rodzinnych musiał na pół roku odejść z kadry. Od listopada 2019 już na stałe był selekcjonerem. W tym czasie udało mu się awansować do półfinału Euro 2020 oraz dotrzeć do 1/8 finału katarskiego mundialu. Bez trofeów, ale także bez wygranych w fazie pucharowej wielkich turniejów kończy były trener Barcelony. Awanse z Chorwacją czy Szwajcarią rok temu walczył przecież po rzutach karnych. Ogólny bilans na wielkich turniejach również nie jest korzystny. W 90 minutach udało się pokonać jedynie Słowację oraz Kostarykę!

Luis de la Fuente nowym selekcjonerem

Dla kibiców klubowej piłki to może być anonimowa postać. Luis de la Fuente od niemal dekady pracuje dla RFEF i prowadził różne reprezentacje Hiszpanii. Rozpoczynał od kadry U19, z którą spędził aż pięć lat: 2013 – 2018. Latem 2018 roku przejął reprezentacje U21, która kilka lat temu rozbiła biało-czerwonych podczas Euro aż 5:0. Dzisiaj Luis de la Fuente zakończył pracę z kadrami z literkami „U” i trafia do pierwszej reprezentacji.

Pierwsze mecze pod wodzą nowego selekcjonera odbędą się w marcu przyszłego roku. Wtedy Hiszpania zainauguruje eliminacje do Euro 2024. Rywalami będą Norwedzy oraz Szkoci. W grupie eliminacyjnej są jeszcze Gruzini oraz Cypryjczycy.