Właściciele Lechii powiązani z podejrzanymi osobami?

23.08.2023

Szymon Jadczak prześwietlił nowych właścicieli Lechii Gdańsk. Według informacji dziennikarza, są oni mocno powiązani z wieloma podejrzanymi osobami.

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku o piłce nożnej

Właściciele Lechii pod lupą Szymona Jadczaka, są powiązani z Rosją?

Lechia Gdańsk spadła do 1. ligi i ma nowego właściciel. Została przejęta przez fundusz Mada Global z Dubaju, który jest reprezentowany przez Paolo Urfera. Lechia zaczęła współpracować z Valmierą, z której pozyskała trzech zawodników. Jednym z nich jest Camilo Mena, który w swoim najlepszym sezonie w łotewskiej ekstraklasie strzelił aż 14 goli i zanotował 12 asyst. Jakie są powiązania Valmiery i Lechii? Właścicielem mistrza Łotwy jest firma Ralpha Oswalda Iseneggera, biznesowego partnera i przyjaciela Paolo Urfera.

Według doniesień Wirtualnej Polski, Paolo Urfer miał pomóc ukrywać majątek ukraińskiego oligarchy (Jurija Iwaniuszczenko) i przyjaciela byłego prezydenta Ukrainy – Janukowycza.

Ukraiński oligarcha miał kierować oddziałem zabójców, działającym w latach 90. w obwodzie donieckim, odpowiedzialnym za szereg głośnych zabójstw, a także przejął szereg legalnych i nielegalnych interesów, które złożyły się na potężny majątek. Iwaniuszczenko i Janukowicz uciekli po wydarzeniach na Majdanie, a konta bankowe i majątek oligarchy zostały w dużej części skonfiskowane.

Jak donosi Szymon Jadczak: „W październiku 2016 roku, 15 hektarów z 35-hektarowej posiadłości Iwaniuszczenki pod Kijowem, na których znajduje się dawna rezydencja oligarchy, trafiło do Paolo Urfera”.

Niektórzy klienci właściciela Lechii także są mocno podejrzani. Mowa o Pawle Borodinie, który był bliskim współpracownikiem byłego prezydenta Rosji.

Isenegger za to (właściciel Valmiery), jest mocno powiązany z Bulatem Chagaevem – czeczeńskim biznesmenem, mocno zamieszanym w aferę nielegalnego finansowania kampanii wyborczej Trumpa.