Liga Mistrzów UEFA – ciekawostki o rozgrywkach

19.09.2023

Już we wtorek wystartuje długo wyczekiwana Liga Mistrzów! Z tej okazji przygotowaliśmy dla was ciekawostki związane z tymi najbardziej prestiżowymi rozgrywkami w Europie.

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku o piłce nożnej

Utworzenie Champions League

Rozgrywki zostały utworzone w 1955 roku pod nazwą – Puchar Europejskich Klubów Mistrzowskich. W początkowych latach turniej rozgrywany był w systemie pucharowym. Drużyny rywalizowały ze sobą w formie dwumeczu. Zwycięzca awansował do kolejnej rundy, a przegrywający odpadał z rywalizacji. Obecna nazwa Ligi Mistrzów, figuruję od 1992 roku. Rok wcześniej turniej przybrał formę rozgrywek grupowych, tak jak ma to miejsce dzisiaj.

Kto najwięcej razy wygrał Ligę Mistrzów?

Rekordzistą pod względem zwycięstw w Champions League jest Real Madryt. Królewscy wygrali rozgrywki 14 razy. Pierwszy triumf zespół ligi hiszpańskiej świętował w 1956 roku. Na drugim miejscu znajduje się AC Milan. Rossoneri odnieśli zwycięstwo 7-krotnie. Podium zamyka Liverpool oraz Bayern Monachium. Obydwa kluby triumfowały 6 razy.

Najlepsi strzelcy Ligi Mistrzów

Najlepszym strzelcem w rozgrywkach Ligi Mistrzów jest Cristiano Ronaldo. Portugalczyk strzelił 140 goli. Tuż za 38-latkiem znajduje się Lionel Messi, który zanotował 129 trafień. Robert Lewandowski z dorobkiem 91 bramek zajmuje trzecią pozycję.

Najwięcej występów w Champions League

Najwięcej występów w Champions League ponownie zanotował Cristiano Ronaldo, który wystąpił w 183 meczach tych rozgrywek. Były kolega Portugalczyka z czasów gry w Realu Madryt, Iker Casillas zagrał 177 razy. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Messi z ilością 163 występów.

Trenerzy którzy najwięcej razy wygrali Ligę Mistrzów

Wśród trenerów, którzy najwięcej razy w historii wygrali najbardziej prestiżowe rozgrywki w Europie jest Carlo Ancelotti. Włoch 2-krotnie wygrywał trofeum z AC Milanem oraz 2-krotnie z Realem Madryt. Za 64-latkiem, z ilością trzech zwycięstw znajdują się: Zinedine Zidane, Pep Guardiola i Bob Paisley. Pierwszy z wspomnianych szkoleniowców triumfował razem z zespołem Królewskich. Pep Guardiola osiągnął swój sukces trenując Barcelonę (dwa razy) oraz Manchester City. Bob Paisley poprowadził do zwycięstwa 3-krotnie Liverpool.

Fot. PressFocus